Z biegiem Psinki - zobacz zwiastun nowego filmu dokumentalnego o Raciborzu
Prezentujemy drugi, finalny zwiastun pełnometrażowego filmu dokumentalnego "Z biegiem Psinki" w reżyserii Adriana Szczypińskiego. Dziewięć miesięcy pracy, studiowanie archiwalnych map, dokumentów i fotografii, zwiedzenie z kamerą wszystkich miejsc przebiegu dawnego kanału oraz udział przed kamerami kilkunastu osób z Raciborza i Bieńkowic, złożą się na film o historii Raciborza i jego pierwszego akweduktu, którego wyjątkowa rola już została zapomniana. Rozpoczęło się końcowe odliczanie do uroczystej premiery, która odbędzie się 15 czerwca 2013 r. w sali widowiskowej RCK.
"Z biegiem Psinki" znajduje się obecnie w ostatniej fazie montażu. Spektrum czasowe filmu jest niezwykle szerokie. Opowieść rozpocznie się od XIII wieku, kiedy Racibórz rodził się jako miasto, potrzebujące świeżej wody płynącej przez jego centrum, a zakończy na współczesności, kiedy echa zasypania Psinki nieoczekiwanie powróciły w związku z zalewaniem piwnic w dzielnicy Nowe Zagrody. Po drodze będzie szczegółowa opowieść o miejscach przebiegu kanału oraz wyjaśnione zostaną przyczyny jego likwidacji ponad 40 lat temu.
Ale najważniejszą wartością filmu są jego bohaterowie. - Po drugiej stronie kamery wystąpiło aż 14 osób. Zawodowi historycy i pasjonaci, młodsi i starsi, postaci znane i debiutanci. Każdy z nich oddał filmowi cząstki własnej wiedzy i wspomnień, dzięki czemu opowieść o zapomnianym akwedukcie nabrała zupełnie nowego znaczenia historycznego, kulturowego i topograficznego. Dziś już mogę podać ich pełną listę. W kolejności alfabetycznej wystąpili: Krzysztof Komorowski - raciborzanin, opowiadający o Psince płynącej na ul. Kasprowicza i Dąbrowskiego; Franciszek Korczok - pasjonat historii z Bieńkowic. Bernard Łyko - mieszkający przy betonowej balustradzie dawnego mostu na Psince przy ul. Opawskiej; Stefan Maślanka - znany lekarz, pamiętający z dzieciństwa Psinkę w okolicach ośrodka dla niesłyszących; Norbert Mika - historyk, najwybitniejszy znawca średniowiecznego Raciborza; Paweł Newerla - nestor raciborskich historyków, jednocześnie konsultant historyczny filmu; Krystian Niewrzoł - raciborzanin, pamiętający Psinkę z lat 50.; Sylwester Potocki - architekt i planista, który Psince poświęcił część swej pracy zawodowej; Władysław Płonka - emerytowany nauczyciel historii, który jazdy na łyżwach nauczył się jako dziecko na zamarzniętej Psince; Jerzy Rezny - emerytowany pracownik szkoły dla niesłyszących, autor unikalnego filmu o zasypywaniu Psinki; Bolesław Stachow - raciborski fotografik, autor unikalnych zdjęć Psinki z lat 60.; Romuald Turakiewicz - kierownik działu archeologii raciborskiego Muzeum, opowiadający o odkryciach archeologicznych Psinki i pozostałych historycznych raciborskich wodociągów; Ewa Wawoczny - przedstawiająca dawne podania ludowe o Utopcu z Psinki oraz Grzegorz Wawoczny, redaktor naczelny portalu i tygodnika Nasz Racibórz, pasjonat historii, opowiadający o dawnym Raciborzu. Bez tych wspaniałych ludzi, oraz znacznie dłuższej listy osób, które w różny sposób pomogły w jego produkcji, nigdy nie dałbym rady nakręcić tego filmu w założonym kształcie - mówi reżyser.
Uroczysta premiera "Z biegiem Psinki" odbędzie się 15 czerwca 2013 r. w sali widowiskowej Raciborskiego Centrum Kultury o godz. 16.00. Wstęp wolny. - W trakcie produkcji film jest najważniejszy. Ale po jego skończeniu ważniejsze staje się miejsce premiery. Ponieważ zamierzyłem jak najszersze przedstawienie tematyki kanału Psinka, a wystąpili u mnie najlepsi z najlepszych, więc i miejsce premiery wymarzyłem sobie największe w mieście, czyli salę widowiskową RCK. Dzięki entuzjastycznej postawie Janiny Wystub, dyrektor RCK, ciężka praca przy produkcji filmu zostanie ukoronowana premierą w najwłaściwszym miejscu - kończy Adrian Szczypiński.
red.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany