Ile razy zmieniała się nazwa naszego miasta?
O tym opowiadał dziś na zamku Paweł Newerla, raciborski historyk, autor monografii miasta, który wziął tym razem na warsztat nazwy miast i wsi w powiecie raciborskim. Nie zabrakło mocnego wejścia o najdziwniejszych nazwach w Polsce i na świecie.
W naszym powiecie nie możemy narzekać, tak jak mieszkańcy chociażby miejscowości: Podła Góra, Tumidaj, Nowe Rumunki, Stolec, Ostatni Grosz czy Kutas w Polsce albo NagyKutas na Węgrzech. Z Nędzą już się oswoiliśmy, a Kazik wspomniał o niej w piosence "Ósmy grosik dla księdza w parafii Nędza".
Paweł Newerla ze swadą omówił dziś na zamku zagadnienie nazw miejscowych w powiecie raciborskim z punktów widzenia etymologii oraz onomastyki. Całości streścić nie sposób, ale warto wskazać na kilka ciekawostek. Wszystkich nazw miejscowych mamy w powiecie 124, łącznie z przysiółkami. Część z nich została już zapomniana - nawet w urzędach gmin nie potrafiono autorowi wykładu wyjaśnić zbyt wiele o ich pochodzeniu. Za sprawą zapisów kancelaryjnych, współczesna nazwa Racibórz od 1108 r., kiedy to po raz pierwszy pojawia się w Kronice Galla Anonima jako Ratibor, miała kilkadziesiąt różnych pisowni. Obora, wbrew powszechnemu mniemaniu, nie nawiązuje do miejsca przetrzymywania zwierząt, lecz do czeskiego zwierzyńca, czyli ogrodzonego terenu, gdzie hodowano zwierzynę na potrzeby książęcych polowań. Markowice pochodzą od potomków niejakiego Marka, a Ocice od niemieckiego osadnika Ottona, który w średniowieczu założył osadę, dziś dzielnicę Raciborza. Studzienna i Sudół nawiązują do ukształtowania terenu, a Zabełków oznacza, że osada położona jest za potokiem Bełk. Prelegent mówił też, kiedy Brzezie przechrzczono na Hohenbirken i jak zmieniały się nazwy w czasach brunatnej dyktatury Adolfa Hitlera.
Referat Pawła Newerli został wygłoszony w ramach cyklu Historia lokalna na przykładzie wybranych powiatów, miast i wsi, realizowanego przez Starostwo Powiatowe wspólnie z Domem Współpracy Polsko-Niemieckiej w Gliwicach. Kolejne spotkanie 28 maja. Temat: Salwy na Kremlu. Dlaczego Stalinowi zależało na mieście Ratibor? (Grzegorz Wawoczny).
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany