Matka Polka - pierwszy zwiastun nowego filmu Adriana Szczypińskiego
Przy filmie o kanale Psinka autor bardzo zaznaczał historyczną rolę mniej uczęszczanych turystycznie miejsc Raciborza. Tymczasem w jego nowym filmie główną rolę będzie grało samo centrum miasta. Jak twierdzi, uległ szczęśliwemu zbiegowi okoliczności. - Wcześniej podkreślałem, że warto dokumentować zaułki Raciborza, jak w filmie "Z biegiem Psinki". Nadal tak uważam, choć w świetle tej deklaracji dziwnie wygląda tematyka mojego nowego filmu. Wszak pomnik Matki Polki to od ponad 40 lat jedno z najsłynniejszych i najbardziej eksponowanych miejsc Raciborza. Cóż, nie spodziewałem się, że zrobię taki film. Jeszcze dwa lata temu nie zwróciłbym na pomnik Matki Polki baczniejszej uwagi, podobnie chyba jak większość mieszkańców Raciborza. Ale wszystko zmieniło się po wizycie u Pana Karola Magiery, ponad 40 lat temu skarbnika komitetu budowy pomnika Matki Polki. Szukałem u niego zdjęć do filmu o Psince. Tymczasem Pan Karol zaprezentował własny album, pełen wycinków prasowych z czasów publicznej zbiórki pieniędzy i surowca na pomnik oraz zdjęć z dnia odsłonięcia. Potencjał historyczny nie do przegapienia. Dysponując doskonałą pamięcią, Pan Karol zgodził się na występ przed kamerą i tak się to wszystko zaczęło. Poza tym bardzo interesujące jest zagłębienie się w czasy PRL-u, dziś bardzo rzadko podejmowane przez lokalnych historyków. Odsłonięcie pomnika Matki Polki miało miejsce w 1973 roku, niby nie tak dawno, a jednak mentalnie jest to zupełnie inna epoka, traktowana przez dzisiejszą młodzież jako młodość ich dziadków, czyli prehistoria. Warto im przypomnieć, skąd wziął się pomnik i dzisiejszy wygląd tamtych rejonów miasta - mówi Adrian Szczypiński.
Początkowo miał to być skromny, półgodzinny film, w którym Karol Magiera byłby jedynym bohaterem. Ale w miarę drążenia, temat się rozrastał. Przecież pomnik nie wziął się znikąd. Miejsce jego postawienia, czyli Plac Mostowy, także był wynikiem powojennych wyburzeń poniemieckich budynków, które przez ulicę Odrzańską ciągnęły się aż do Rynku. Tak więc historia pomnika będzie włożona w cały powojenny kontekst urbanistyczny, co wymaga znacznego poszerzenia tematyki filmu. Wspomniana będzie także historia kilku budynków użyteczności publicznej, które pozornie z pomnikiem nie mają żadnego związku.
Kto wystąpi w filmie? - W trakcie doboru bohaterów kierowałem się zasadą, że muszą to być świadkowie odsłonięcie pomnika lub osoby pamiętające pierwsze powojenne dekady, kiedy okolice Rynku, Odrzańskiej i Placu Mostowego zmieniały swoje oblicze. W filmie, oprócz Pana Magiery, ponownie występuje część bohaterów filmu "Z biegiem Psinki" oraz kilku debiutantów. Dziś jest jednak za wcześnie, by podawać ich pełną listę, która zaprezentuję przy okazji drugiego zwiastuna. Całość będzie oczywiście okraszona wieloma historycznymi fotografiami, prezentującymi najważniejsze chwile samego pomnika Matki Polki, jak i Rynku, ul. Odrzańskiej i Placu Mostowego z przeszłości. Małą próbkę widać już w pierwszym zwiastunie - kończy reżyser filmu.
red.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany