Pierwszy pruski dyrektor w Raciborzu
Kartka z kalendarza. Początek pruskiego panowania w Raciborzu wiązał się ze zmianami w ustroju miasta. 28 grudnia 1742 roku radca wojenny von Götz wprowadził na urząd pierwszego pruskiego dyrektora miejskiego w Raciborzu Franza Josefa Noskiego.
Paweł Newerla, Dzieje Raciborza i jego dzielnic:
Fryderyk II (na zdj.) zajmując Śląsk wprowadził pruski system administracyjny. Z końcem 1741 roku powołano kamery wojenne i majątkowe. Zajmowały się organizacją dostaw na rzecz państwa, zaopatrzeniem wojska i administracją majątków państwowych. Przede wszystkim jednak kamerom powierzono nadzór nad magistratami. Dla każdego powiatu powołano starostę i wprowadzono poborców podatkowych. W 1809 roku kamery otrzymały nazwę królewskiego rządu. Istotne zmiany wprowadzono w ustroju miast. Dotychczas członków magistratu wybierano, a ze strony państwa byli jedynie zatwierdzani. Odtąd miejsca w radzie miały być obsadzane przez panującego. Dochodami miasta zarządzała kamera miejska, podporządkowana nadzorowi kamery majątkowej, która sprawdzała także rozliczenia roczne. Nadwyżki kasy miejskiej podlegały odprowadzeniu do kasy państwowej. Na podstawie rozporządzenia komisariatu wojennego z 1741 roku każdy magistrat musiał być obsadzony przez co najmniej dwóch ewangelików. Zarządzenie królewskie z 11 listopada 1741 roku ustaliło zasadę, iż stanowiska burmistrzów, syndyków i skarbników mogły zostać obsadzone wyłącznie przez protestantów.
Pochodzący z Góry koło Niemodlina Franz Josef Noski został w grudniu 1742 roku wyznaczony na burmistrza Raciborza i zaprzysiężony we Wrocławiu. Podniesione przez raciborzan zarzuty, że większość mieszkańców mówi po polsku, akta i dokumenty prowadzone są po czesku, a rozprawy sądowe również w języku słowiańskim, odrzucono. Radca wojenny von Götz, 28 grudnia 1742 roku, wprowadził Noskiego na urząd pierwszego pruskiego dyrektora miejskiego w Raciborzu. Noski w 1754 roku przeszedł na emeryturę, a jego następcą został dotychczasowy burmistrz Kłodzka, Johann Sternemann, który zajmował urząd do 1769 roku. W czasie wojny siedmioletniej, od 15 marca 1760 do 11 maja 1762 roku, Racibórz był w rękach austriackich. Pruski magistrat i starosta zostali odwołani a miastem oraz powiatem w tym czasie kierował Josef von Lippa na Radoszowach. Następcą Sternemanna w 1769 roku został Christof Samuel Rückert, który zmarł w 1771 roku, w wieku zaledwie 39 lat. Jego następcą został 28-letni Samuel Wilhelm Walter, którego jednak po roku przeniesiono do Świdnicy. Przez następne prawie ćwierćwiecze (1772–1796) Raciborzem kierował Karl Andreas Brandt. W marcu 1796 burmistrzem został Joann Friedrich Wenzel z Merseburga.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany