Nie pozwolili zdobyć grodu
W ubiegłą sobotę, u podnóża warownego grodu w Budziskach, rozegrała się bitwa średniowiecznych wojów. Brało w niej udział ponad 200 osób z różnych stron Polski. Bitwa odbyła się w ramach konferencji popularnonaukowej pt.„Wczesnośredniowieczne taktyki bitewne”.
– Organizując konferencję, chcieliśmy najdokładniej jak tylko mogliśmy zrekonstruować wczesnośredniowieczne taktyki bitewne słowian i wikingów – wyjaśniał Marek Mansz ze Stowarzyszenia Drengowie Znad Górnej Odry. W projekcie wzięło udział blisko 200 osób z całej Polski związanych z odtwarzaniem kultury i tradycji ówczesnych ludów. Zatem do walki stanęli: raciborscy Drengowie znad Górnej Odry i Drużyna Wareska Czarny Krzyż. Przyjechała np. Drużyna Wikingów i Słowian Wiciedzy, Winland z Białegostoku, Czerwony Wilk z Warszawy, Zbrojna Drużyna Słowian i Wikingów Golęszyce, Bielska Drużyna Najemna z Bielska-Białej czy Drużyna Wędrowców YMIR z Kędzierzyna-Koźla oraz Birkabor Hird z Rybnika.
Początkowo wzniesiona została tymczasowa drewniana palisada z bramą stylizowaną na czasy wczesnego średniowiecza. Przed bramą wykopano fosę oraz wzniesiono wał ziemny. – Dekoracja ta posłuży nam do przeprowadzenia rekonstrukcji ataku na gród. W budowie pomagali studenci historii z PWSZ w Raciborzu – relacjonował Mansz.
Następnie uczestników podzielono na dwie grupy, oddział zdobywający oraz broniący gród. Aby starannie odzwierciedlić realizm minionych czasów wszystkich wyposażono w repliki strojów oraz uzbrojenie z wieków od IX do XI.
W ruch poszły wczesnośredniowieczne miecze, topory, włócznie i łuki. –Do zdobycia grodu wykorzystaliśmy również maszyny oblężnicze, m.in. wieże łucznicze, taran, pluteje, drabiny z hakami – dodał. Sprawdzono także techniki walki w szykach, m.in. z wykorzystaniem szyku zwanego potocznie klinem. Dodatkowym aspektem było sprawdzenie skuteczności długich broni drzewcowych, takich jak włócznie oraz dwuręczne topory wikińskie typu duńskiego. Ostatecznie obrona grodu zwyciężyła, a groźnie wyglądająca walka zakończyła się wspólnym biesiadowaniem przy ognisku.
Uczestnicy na zakończenie konferencji zostali wzbogaceni o wiedzę historyczną na temat taktyk militarnych wczesnego średniowiecza. –Poprzez poznanie kultury i obyczajów średniowiecznej Polski, niewątpliwie została wzmocniona świadomość i tożsamość narodowa– podsumował jeden z uczestników.
Uczestnicy projektu:
Miasto - Nazwa Drużyny
Białystok - Winland,
Warszawa - Czerwony Wilk, Symmachoi
Olesno- Drużyna wikingów i słowian Grar Hjord - Szara wataha z okolic Rzeszowa: Drużyna Grodu Horodna, Drużyna Słowian i Wikingów Wiciedzy Jarowita, Czarny Odyniec
Cieszyn: Zbrojna Drużyna Słowian i Wikingów Golęszyce Bielsko Biała: Bielska Drużyna Najemna
Racibórz: Drużyna Wareska Czarny Krzyż, Drengowie Znad Górnej Odry;) Kedzierzyn Koźle: YMIR Drużyna Wędrowców
Kielce: Klub historyczny HIRD
Rybnik: Birkabor Hird
fot. Ewelina Cymler
(jula)
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany