Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia1 marca 201409:47

Powstanie samodzielnej kuracji NSPJ na Nowych Zagrodach

Powstanie samodzielnej kuracji NSPJ na Nowych Zagrodach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Kartka z kalendarza. 1 marca 1937 roku utworzono samodzielną duszpastersko kurację z modernistycznym kościołem pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa przy obecnej ul. Warszawskiej. Kuracja obejmowała 6000 wiernych i znajdowała się w obrębie parafii miejskiej. Kuratusem mianowano wikarego z fary, następnie prefekta seminarium duchownego we Wrocławiu, ks. Jana Posta.

Znamienne, że Nowe Zagrody, choć były dużą wsią, nie miały własnego domu Bożego. Początkowo wchodziły w skład parafii św. Mikołaja. W 1860 roku włączono je z Bronkami do parafii miejskiej, do kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, który nosił niemiecką nazwę Liebfrauenkirche. Było to zapewne podyktowane faktem, iż 1 stycznia 1860 roku Nowe Zagrody, mające prawie 1,5 tysiąca mieszkańców, stały się częścią Raciborza. Stara Wieś liczyła wówczas ponad 2600 obywateli, a miasto ponad 10.000. Przez stulecia mieszkańcy Nowych Zagród musieli chodzić do kościoła w Starej Wsi, choć mieli bliżej do miasta.

Wspomniano, że na skutek znacznego zwiększenia liczby parafian kościół farny został w 1892 roku znacznie powiększony przez dobudowę kaplicy Różańca świętego. W latach 20. XX wieku grupa mieszkańców Nowych Zagród zawiązała porozumienie, którego celem miało być zbudowanie kościoła dla tej dzielnicy. Proboszcz miejski, ks. Georg Schulz, w 1930 roku powołał stowarzyszenie budowy katolickiego kościoła w Nowych Zagrodach (Katholischer Kirchbauverein Neugarten) z zadaniem zebrania funduszy. Do stowarzyszenia wstąpiło z czasem trzysta osób. Płacili składki w wysokości marka co kwartał. Zebrane fundusze pozwoliły na przygotowanie projektu architektonicznego.

Szczęśliwym zbiegiem okoliczności ulicę Warszawską nie poprowadzono prosto. Na wysokości Wczasowej skierowano ją w kierunku obecnego placu Konstytucji 3 Maja. Na końcu prostego odcinka Warszawskiej, obok przepływającej Psiny, powstała działka, którą wybrano na lokalizację świątyni. Od Wiktora Krmera kupiła ją parafia miejska. Później powiększono ją przez dokupienie od miasta dalszych 30 arów. 10 czerwca 1934 roku proboszcz z fary wbił łopatę w ziemię i rozpoczęły się wykopy pod fundamenty. 25 listopada wmurowano kamień węgielny zawierający dokument fundacyjny.

Projekt opracował wytrawny architekt Otto Lindner ze Stuttgartu. Jego koncepcja przewidywała wzniesienie bryły zupełnie niespotykanej w Raciborzu, a nawet na Śląsku. Miała powstać rotunda nakryta kopułą wspartą na dwudziestu filarach. Konstrukcja miała być żelbetowa. Trudności występowały już przy fundamentach. Pobliska Psina przez stulecia wpływała bowiem na pobliskie grunty, które były niezbyt stabilne, co wymagało dodatkowego kosztownego wzmocnienia posadowienia. Zastosowana technologia wymagała wykonania 20 filarów, na których miała być wsparta kopuła oraz statycznie ściany zewnętrzne w trybie ciągłym. Przez kilka dni przez całą dobę wylewano ogromne ilości cementu do oszałowań. O skali przedsięwzięcia świadczyć mogą koszty wzniesienia murów. Wynosiły 250.000 marek Rzeszy. Dach pokryto specjalnymi dachówkami dostosowanymi do parametrów kopuły. Obok bryły kościoła wzniesiono wieżę, połączoną z budynkiem głównym kaplicą.

W połowie 1935 roku można było przystąpić do robót we wnętrzu. Ołtarz umieszczono na amfiteatralnym podwyższeniu. Nad ołtarzem na ścianie zawieszono grupę Ukrzyżowania ponadnaturalnej wielkości a także rzeźby czterech aniołów, sprawiających wrażenie, że są w locie. Są dziełem Emila Sutora. W nawie głównej umieszczono ławki. Z każdego miejsca nawy otoczonej krużgankiem doskonale widoczny jest ołtarz. Za ołtarzem zaprojektowano dwie połączone ze sobą kaplice i zakrystię. Jedna z kaplic służy jako pomieszczenie do słuchania spowiedzi. Ta część kościoła ma dolną kondygnację z dużą salą zebrań. Zewnętrzna bryła przyciąga wzrok przez niezwykłość rotundy. Główny portal od strony Warszawskiej, składający się z trzech dużych drzwi w formie arkad, ozdobiono dużymi rzeźbami i łacińskim napisem. Uwagę zwraca faktura tynku zewnętrznego. Budynek, choć niezwykły co do kształtu, jest uznawany za bardzo udane osiągnięcie architektury sakralnej.

Już 20 października 1935 roku odbyła się konsekracja kościoła, której dokonał książę biskup wrocławski, kardynał Adolf Bertram, nadając mu patrocinium Najświętszego Serca Pana Jezusa (Herz-Jesu-Kiche). Przy tej okazji proboszcz raciborskiej fary, Georg Schulz, główny orędownik budowy kościoła, został przez kardynała mianowany dziekanem honorowym. Trzeba nadmienić, że nowy kościół zlokalizowano na granicy zasięgu parafii św. Mikołaja w Starej Wsi. Spowodowało to pewne niesnaski między ks. Schulzem a proboszczem starowiejskiem, ks. prałatem Carlem Ulitzką, który demonstracyjnie nie brał udziału w uroczystościach konsekracji nowej świątyni.

Kościół był jednak tylko kolejnym, obok świątyni św. Jakuba, kościołem filialnym parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Proboszcz Schulz starał się o erygowanie tu przynajmniej kuracji duszpasterskiej. Decyzją kardynała Adolfa Bertrama, 1 marca 1937 roku, utworzono samodzielną duszpastersko kurację w obrębie parafii miejskiej. Kuracja, której granice dokładnie określono, obejmowała 6000 wiernych. Kuratusem mianowano wikarego z fary, następnie prefekta seminarium duchownego we Wrocławiu, ks. Jana Posta. W wyniku nalotów z 1945 roku kościół poważnie uszkodzono. Zniszczony był dach i kilka pól kopuły. Konstrukcja żelbetowa była na tyle solidna, że filary nie uległy uszkodzeniom. Pierwszą mszę św. odprawiono 20 maja 1945 roku z udziałem zaledwie 40 wiernych. Kościół odbudowano. Ma doskonałą akustykę. Odbywają się tu koncerty kolęd i pastorałek.

Paweł Newerla, Dzieje Raciborza i jego dzielnic

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:
Zobacz film z RTK

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności30 czerwca 202408:27

Mieszkańcy śródmieścia skarżą się na plagę szczurów

Mieszkańcy śródmieścia skarżą się na plagę szczurów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
37
opr. waw, fot. arch. redakcji
Reklama
Aktualności29 czerwca 202412:55

Stare samochody i motocykle na zlocie w Zabełkowie [FOTO i WIDEO]

Stare samochody i motocykle na zlocie w Zabełkowie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

Cyklicznej imprezie sprzyja w tym roku pogoda. Swoje maszyny pokazali głównie Polacy i Czesi. Przejazd zorganizowano na trasie pod zamek w Tworkowie.

(waw)
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności1 lipca 202412:12

20-latka wjechała golfem w ogrodzenie

20-latka wjechała golfem w ogrodzenie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. grupa Racibórz 112
Kultura i edukacja29 czerwca 202400:06

NOC KULTURY II - Zda[e]rzenia NIEPOWTARZALNE w RCK

NOC KULTURY II - Zda[e]rzenia NIEPOWTARZALNE w RCK - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Raciborskie Centrum Kultury zaprosiło wczoraj, 28.06., na drugą edycję wydarzenia pt. NOC KULTURY, czyli RCK OD KULIS.

(waw), J. Ptak
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności29 czerwca 202415:17

Co się odwlecze, to nie uciecze. W Górkach Śląskich poświęcono remizę i wóz bojowy FOTO i WIDEO]

Co się odwlecze, to nie uciecze. W Górkach Śląskich poświęcono remizę i wóz bojowy FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Nędza:

Remizę oddano co prawda do użytku jesienią 2017 r., a wóz dotarł do jednostki w marcu tego roku, to dziś, 29.06., przyszedł czas na poświęcenie i oficjalne przekazanie kluczyków.

(waw)
Reklama
Reklama
Aktualności1 lipca 202410:31

Strażacy w akcji za hotelem przy Bosackiej [FOTO]

Strażacy w akcji za hotelem przy Bosackiej [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/OSP KSRG Krzanowice, (greh), MK, grupa Racibórz 112
Aktualności1 lipca 202409:18

Kolorowo na raciborskich bulwarach [FOTO]

Kolorowo na raciborskich bulwarach [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. Mirosław Kościelniak, Jan Ptak
Reklama
Aktualności1 lipca 202409:05

Letnia Felga w Krzanowicach

Letnia Felga w Krzanowicach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Robert Ambroziewicz
Aktualności30 czerwca 202408:55

Raciborskie odkrycia archeologiczne bez tajemnic [FOTO]

Raciborskie odkrycia archeologiczne bez tajemnic [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., fot. M. Kościelniak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 28.06.2024
27 czerwca 202422:45

Nasz Racibórz 28.06.2024

Nasz Racibórz 21.06.2024
20 czerwca 202420:17

Nasz Racibórz 21.06.2024

Nasz Racibórz 14.06.2024
16 czerwca 202421:51

Nasz Racibórz 14.06.2024

Nasz Racibórz 07.06.2024
7 czerwca 202409:19

Nasz Racibórz 07.06.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.