Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia2 marca 201411:12

Z Raciborza do Kolonii nad Renem. Carl Cuno i Reinhold Fellenberg

Z Raciborza do Kolonii nad Renem. Carl Cuno i Reinhold Fellenberg - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz: Korespondencja ze stolicy niemieckiego karnawału Christopha Sottor. Podczas krótkiego pobytu w Kolonii w środę (26.02) zwróciłem uwagę na przygotowania do Weiberfastnacht (w Polsce Tłusty czwartek albo babski comber) i do Rosenmontag (poniedziałek przed Środą Popielcową - ostatki). W tych dniach odbywają się liczne karnawałowe imprezy a w Weiberfastnacht i Rosenmontag także uliczne imprezy.

Przypomniały mi się dwie raciborskie postacie związane z Kolonią. Jedna z budową kolońskiej katedry ponad 150 lat temu, a druga z kolońskim karnawałem. Pierwszy z nich, Carl Cuno, to rodowity raciborzanin, a drugi, Reinhold Fellenberg, spędził w Raciborzu 11 lat. 

Nasi bohaterowie są odnotowani zarówno w historii Raciborza jak i Kolonii. W Raciborzu są jednak praktycznie nieznani, choć z twórczością Cuno zetknęło się wielu raciborzan. Kto nie zna rysunku przedstawiającego wnętrze kaplicy zamkowej św.Tomasza? Autor rysunku podpisał go tylko nazwiskiem Cuno. Jakoś nikt wcześniej nie zastanawiał się, któż to ten Cuno. Ponad dwa lata temu udało mi się rozszyfrować o kogo dokładnie chodzi. Okazało się że to rodowity raciborzanin.

Carl Albert Sigismund Cuno (ur. 24.05.1823 w Raciborzu) był czwartym dzieckiem (z dziewięciorga rodzeństwa przeżyła tylko dwójka dzieci) Carla Friedricha Augusta Cuno (1785-1851) i Christine Henriette z domu Peter (1793-1864). Jego ojciec był Bergratem (urzędnikiem, nadzorcą budowy kopalń) i pasjonował się genealogią. Wyszukał, że był spokrewniony z kanclerzem Bismarckiem. Mieli wspólną prababkę, co też kanclerz Bismarck potwierdził. Carl Friedrich przyłożył się też do rozszyfrowania sprawy Kaspara Hausera, którą emocjonowały się gazety w latach 30. XIX wieku. Zachował się napisany przez Carla Cuno życiorys, który zamieszczono w książce Johannesa Cuno "Nachricht von dem Geschlecht und Ergehen der Cunoen (1672-1957)", Mnster 2012. Ograniczę się do faktów, które powiązały Carla Cuno zarówno z Raciborzem jak i Kolonią.

Carl Cuno ukończył w Raciborzu szkołę elementarną i Gymnasium (nie mylić z polskim gimnazjum, Gymnasium to odpowiednik polskiego Liceum). W 1845 roku rozpoczął studia na Akademii Budownictwa w Berlinie, gdzie studiował budownictwo. Jednym z jego wykładowców był Ferdinand von Quast, pierwszy pruski konserwator zabytków w randze ministra. W 1850 roku z powodu choroby ojca musiał przerwać studia i wrócił na Górny Śląsk. Pracował jako kierownik budowy, m.in. w Opolu, Gliwicach i Tarnowskich Górach. W grudniu 1851 zmarł jego ojciec i przez następne dwa miesiące przebywał w Raciborzu. Sporządził wtedy rysunki kaplicy zamkowej i kilku drewnianych kościołów w okolicy Raciborza (Lubomia, Bosacz, Syrynia) oraz rysunek Wielkiej Monstrancji z kościoła NMP. Do zrobienia tych rysunków, podczas wykładu w Związku Architektów w Berlinie poświęconego budowlom Raciborza, zainspirował go Ferdinand von Quast. Dodajmy, że w 1849 roku sam Ferdinand von Quast - w czasie podróży po Śląsku - przebywał w Raciborzu i sporządził wówczas rysunki zamku. Niestety, prawdopodobnie uległy zniszczeniu. W 1944 roku część kolekcji von Quasta ewakuowano na Dolny Śląsk. W 1945 roku te zbiory uległy zniszczeniu albo wpadły w ręce Trofiejnej Komisji Armii Czerwonej).

Rysunki kaplicy i drewnianych kościołów Carl Cuno sprzedał muzeum w Berlinie. Za rysunek kaplicy dostał 50 talarów. W tym samym roku (1852) opis kaplicy wraz z rysunkiem Carla Cuno i jego rysunki drewnianych kościołów opublikował Zeitschrift fr Bauwesen. Los rysunku Wielkiej Monstrancji Carla Cuno jest nieznany. Być może zachował się w zbiorach jego potomków.

W 1855 roku Carl Cuno ukończył studia i został Baumeistrem, a w marcu 1856 roku Kreisbaumeistrem w powiecie Geldern, w pruskiej prowincji Nadrenia, gdzie do jego obowiązków należała odbudowa katedry w Xanten. Aby podołać temu zadaniu odbył ośmiodniową praktykę na budowie katedry w Kolonii. Spisana przez niego relacja, zatytułowana "Notizen ber den Betrieb, die mechanischen Einrichtungen und die Geschftsfhrung beim Dombau in Coeln", jest cenionym przez historyków źródłem wiedzy o urządzeniach wykorzystywanych przy tej wielkiej realizacji. Cuno wzmiankują również autorzy filmu o kolońskiej katedrze, emitowanego w telewizji ZDF. 

W 1868 roku Carl Cuno ukończył odbudowę katedry w Xanten (w Xanten jest ulica nazwana jego imieniem). Budowę opisał w "Geschichte des Restaurations-Baues der St. Viktors Kirche (Dom) in Xanten in den Jahren 1857-68". W tym roku przeniósł się do Koblencji, gdzie zajmował się zamkiem królewskim. W 1875 roku objął posadę Postbaurata we Frankfurcie nad Menem i zaprojektował różne budynki pocztowe, m.in. w Fuldzie, Kassel, Darmstadt, Trewirze. Zmarł 19.03.1909 we Frankfurcie nad Menem. Jak na razie nie dotarłem do wizerunku Carla Cuno, ale być może kiedyś się znajdzie.

Do zdjęcia drugiej raciborskiej postaci związanej z Kolonią udało mi się dotrzeć. Reinhold Fellenberg (ur.20.08.1848 w Kożuchowie/Freystadt na Dolnym Śląsku) był talentem muzycznym. Jego ulubionymi instrumentami były skrzypce i trąbka. Już jako młody chłopak zaczął koncertować. W latach 1863-66 odbył z orkiestrą Benjamina Bilse z Legnicy tourne po Niemczech i za granicą, m.in. w Rosji. Od 1866 roku był w pruskim wojsku a potem niemieckim. Do 1874 r. był trębaczem (trąbka skrzydłówka) w 59. regimencie piechoty w Głogowie. W latach 1874 -77 studiował na Konserwatorium w Berlinie.

7 sierpnia 1877 r. trafił do 2. Regimentu Ułanów von Katzler w Raciborzu, gdzie spędził następne 11 lat. W Raciborzu prowadził orkiestrę pułkową i koncertował z nią w parkach, raciborskich teatrach i w okolicznych miastach. Szkoda, że nie są zdigitalizowane raciborskie gazety z tamtych czasów (te niemieckie są w Berlinie i we Wrocławiu), bo można by przeczytać niejedną relację z występów orkiestry Fellenberga. W Raciborzu nie tylko koncertował. Z nim związane były chyba koszary trębaczy przy ulicy Podwale. Aby orkiestra nie przeszkadzała innym ułanom, zbudowano osobne stajnie dla koni orkiestry, które było też miejscem na próby muzyków. Orkiestra, co ciekawe, grała też konno. Budynek stajni, w stanie ruiny, jeszcze stoi na Podwalu. Budynki koszar, w których mieszkali ułani (także orkiestra) znajdował się na dzisiejszym placu Dominikańskim. Drugim budynkiem koszar ułańskich były budynki na Ostrogu nazywane później "koszarami huzarskimi" od stacjonujących tam od 1894 roku huzarów.

W Raciborzu Reinhold Fellenberg również komponował. W 1880 roku skomponował Galoppmarsch 2 Regimentu Ułanów. Marsz ten został później wciągnięty na listę utworów dla całej armii niemieckiej i jest grywany przez orkiestry dęte do dzisiaj. Racibórz opuścił we wrześniu 1888 roku. Od października był już w Kolonii w 8. Regimencie Kirasjerów na Deutz. Sława Fellenberga dotarła aż na zachód Niemiec i stąd doszło do tej przeprowadzki.

W Kolonii stał się supergwiazdą! Jego stuosobowa orkiestra koncertowała w parkach i na ulicach. Orkiestra z Fellenbergiem szczególną furorę robiła w czasie kolońskiego karnawału i przemarszu w Rosenmontag. Fellenberg w Kolonii też komponował. Głównie marsze dla różnych karnawałowych stowarzyszeń, które są grywane do dziś. Stał się jedną z najbardziej lubianych postaci w Kolonii końca XIX wieku. Gdy 31 października 1906 roku po 40 latach w armii przechodził w stan spoczynku żegnało go ponad tysięczne audytorium. Reinhold Fellenberg "Der Trompeter von Kln%u201C zmarł w Bonn Bad Godesberg 6.07.1912 roku.

O Reinholdzie Fellenbergu można się więcej dowiedzieć z książki z nutami do jego utworów Der Trompeter von Kln fr Kornett (Trompete), Piano "Wolfganga Haas (Kln 2002). Być może wzmianki o Fellenbergu są też w książce prezentującej dzieje 2. Regimentu Ułanów "Geschichte des Ulanen-Regiments von Katzler (Schlesisches) Nr. 2:1745 - 1919" Martina Rittau z 1931 roku (424 strony tekstu, 101 zdjęć, 57 rysunków). Pewnie sporo z nich dotyczy Raciborza, ale do tej pozycji jeszcze nie dotarłem.

Christoph Sottor

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Tagi:
Zobacz film
Zobacz film z RTK

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności30 czerwca 202408:27

Mieszkańcy śródmieścia skarżą się na plagę szczurów

Mieszkańcy śródmieścia skarżą się na plagę szczurów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
37
opr. waw, fot. arch. redakcji
Reklama
Aktualności29 czerwca 202412:55

Stare samochody i motocykle na zlocie w Zabełkowie [FOTO i WIDEO]

Stare samochody i motocykle na zlocie w Zabełkowie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

Cyklicznej imprezie sprzyja w tym roku pogoda. Swoje maszyny pokazali głównie Polacy i Czesi. Przejazd zorganizowano na trasie pod zamek w Tworkowie.

(waw)
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności1 lipca 202412:12

20-latka wjechała golfem w ogrodzenie

20-latka wjechała golfem w ogrodzenie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. grupa Racibórz 112
Kultura i edukacja29 czerwca 202400:06

NOC KULTURY II - Zda[e]rzenia NIEPOWTARZALNE w RCK

NOC KULTURY II - Zda[e]rzenia NIEPOWTARZALNE w RCK - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Raciborskie Centrum Kultury zaprosiło wczoraj, 28.06., na drugą edycję wydarzenia pt. NOC KULTURY, czyli RCK OD KULIS.

(waw), J. Ptak
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności29 czerwca 202415:17

Co się odwlecze, to nie uciecze. W Górkach Śląskich poświęcono remizę i wóz bojowy FOTO i WIDEO]

Co się odwlecze, to nie uciecze. W Górkach Śląskich poświęcono remizę i wóz bojowy FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Nędza:

Remizę oddano co prawda do użytku jesienią 2017 r., a wóz dotarł do jednostki w marcu tego roku, to dziś, 29.06., przyszedł czas na poświęcenie i oficjalne przekazanie kluczyków.

(waw)
Reklama
Reklama
Aktualności1 lipca 202410:31

Strażacy w akcji za hotelem przy Bosackiej [FOTO]

Strażacy w akcji za hotelem przy Bosackiej [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/OSP KSRG Krzanowice, (greh), MK, grupa Racibórz 112
Aktualności1 lipca 202409:18

Kolorowo na raciborskich bulwarach [FOTO]

Kolorowo na raciborskich bulwarach [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. Mirosław Kościelniak, Jan Ptak
Reklama
Aktualności1 lipca 202409:05

Letnia Felga w Krzanowicach

Letnia Felga w Krzanowicach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Robert Ambroziewicz
Aktualności30 czerwca 202408:55

Raciborskie odkrycia archeologiczne bez tajemnic [FOTO]

Raciborskie odkrycia archeologiczne bez tajemnic [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., fot. M. Kościelniak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 28.06.2024
27 czerwca 202422:45

Nasz Racibórz 28.06.2024

Nasz Racibórz 21.06.2024
20 czerwca 202420:17

Nasz Racibórz 21.06.2024

Nasz Racibórz 14.06.2024
16 czerwca 202421:51

Nasz Racibórz 14.06.2024

Nasz Racibórz 07.06.2024
7 czerwca 202409:19

Nasz Racibórz 07.06.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.