Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia11 marca 201413:19

Żur pola, buchty chwola! Wielkopostne obyczaje na Śląsku

Żur pola, buchty chwola! Wielkopostne obyczaje na Śląsku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

W ubiegłym tygodniu zaczął się Wielki Post. Środa Popielcowa, czyli Wstępna rozpoczyna ten czas. Stosunek do 40 dni poprzedzających Święta Wielkanocne zaczął się zmieniać z końcem I wojny światowej. – Od tego czasu zaczęto traktować Wielki Post bardzo pobłażliwie – mówi Julita Ćwikła, etnolog z raciborskiego muzeum.

Dawniej przed Środą Popielcową gospodynie wyparzały garnki i szorowały je popiołem, aby nie zachowało się w nich ani trochę tłuszczu. To był specjalny zestaw do gotowania w czasie Wielkiego Postu. Wystrzegano się nie tylko mięsa, ale też nabiału. – W środy i piątki nawet mleka nie można było pić, nie mówiąc już o serach, śmietanach, jajkach od kur – wylicza Julita Ćwikła. Powszechne było też odkładanie machorki. – Tytoń, który mężczyźni uprawiali, krojono i woreczki z tytoniem odkładano. Panowie odmawiali sobie też gorzałki, bo w tym czasie się nie piło – mówi etnolog.

Najważniejszy był zawsze Wielki Tydzień, ale każda niedziela miała swoją nazwę - Wstępna, czyli rozpoczynająca cały ten okres, oraz dwie ostatnie niedziele: Palmiano, czyli Palmowa oraz Czorna, zwana też Marzanią. – Dwa tygodnie przed Wielkanocą ludzie chodzili z Marzanką po wsiach, dzieci śpiewały wesołe przyśpiewki o gospodarzach mieszkających w poszczególnych domach, dostawały też podarunki: jajka lub słodycze. To był weselszy moment całego okresu Wielkiego Postu – mówi Julita Ćwikła.

Dlaczego 40 dni? Po pierwsze na pamiątkę 40-dniowego postu Chrystusa, ale też żeby upamiętnić wędrówkę ludu izraelskiego po wyjściu z Egiptu do Ziemi Kanaan. – Jak popatrzymy w kalendarz nijak nam od Środy Popielcowej do Niedzieli Wielkanocnej nie wyjdzie 40 dni – śmieje się etnolog. Dlaczego? Bo nigdy niedziela nie była dniem postnym, więc te 6 niedziel trzeba odliczyć. Wtedy rachunek się zgadza – dodaje z uśmiechem.

A skąd popiół, jaki ksiądz nakłada na nasze czoła podczas Środy Popielcowej? Pochodzi ze spalonych rok wcześniej palm wielkanocnych, poświęconych w Niedzielę Palmową. – Sypanie głowy popiołem nawiązuje do starego zwyczaju rozpoczynania pokuty. Później oczywiście było chodzenie w worze, umartwianie się, nawet samobiczowanie i inne formy pokutowania – wyjaśnia Julita Ćwikła.

Czas Wielkiego Postu przypadał na przednówek, to jest okres kiedy kończyły się zapasy z ubiegłego roku, a jeszcze nie było nowych plonów. Rejestrowano braki w komorze. Co ludzie jedli? Żur z ziemniakami. Był on, tak samo jak śledź, znienawidzony przez ludność, wiec w niektórych miejscowościach do tej pory obchodzi się stary ceremoniał palenia żuru. W Krapkowicach biegano z zapalonymi miotłami i wołano: żur pola, buchty chwola! Miało to spowodować pożegnanie żuru, postu, ale też ożywienie przyrody po śnie zimowym.

Jakie jeszcze potrawy królowały na stołach śląskich rodzin w czasie Wielkiego Postu? Posłuchaj wypowiedzi Julity Ćwikły w plikach dźwiękowych poniżej.

kb

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Posłuchaj

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 10.01.2025
9 stycznia 202521:58

Nasz Racibórz 10.01.2025

Nasz Racibórz 20.12.2024
20 grudnia 202410:11

Nasz Racibórz 20.12.2024

Nasz Racibórz 13.12.2024
12 grudnia 202421:45

Nasz Racibórz 13.12.2024

Nasz Racibórz 06.12.2024
5 grudnia 202421:06

Nasz Racibórz 06.12.2024

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.