Kartka z kalendarza: kupno parceli pod cmentarz Jeruzalem
Na podstawie umowy z 29 marca 1890 roku proboszcz miejski ks. Hermann Schaffer kupił od Jana Koczego i Józefa Siary ze Starej Wsi oraz od Józefa Ottlika i Jana Siary z Nowych Zagród łącznie ponad 3 ha gruntów w Ocicach Zamku przy dzisiejszej ulicy Ocickiej. Cena kupna nie jest znana, jednak wiadomo, że znaczną część kosztów poniósł proboszcz miejski ze swojej prywatnej szkatuły. Powstał tu nowy katolicki cmentarz Jeruzalem.
Dlaczego miejsca grzebalnego dla parafii miejskiej szukano w tak dużej odległości od miasta, którego zabudowa nie była wówczas jeszcze tak ścisła? Tereny w Nowych Zagrodach w pobliżu terenów kolejowych albo w okolicach ul. Słowackiego czy nawet ul. Mariańskiej stanowiły grunty orne i nie było tam domostw. Miejsce urządzenia nekropolii szukano z dala od zabudowy. Lokalizacja, z punktu widzenia późniejszych potrzeb gospodarki przestrzennej, była wyjątkowo korzystna.
Dzięki dodatkowym zakupom przyległych gruntów, dokonanym w latach 1931–1933, powiększono jego powierzchnię do ośmiu hektarów. Urządzono wówczas również tzw. nowy cmentarz położony za wschodnim murem starego. Należy uwzględnić, że nekropolia służyła od początku zmarłym z terenu parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Z chwilą utworzenia kuracji, a później parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa, zmarli pochodzący z tej wspólnoty również byli grzebani na Jeruzalem. Podobna była sytuacja z wiernymi przynależnymi do kościoła Matki Bożej oraz w początkowym okresie z kościoła św. Józefa.
Nowy cmentarz poświęcono w 1894 roku.
Paweł Newerla, Dzieje Raciborza i jego dzielnic
Na zdjęciu widok z cmentarza Jeruzalem na Racibórz (kier. wsch.) w 1903 r., fot. ze zbiorów Muzeum w Raciborzu
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany