Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia20 września 201408:24

Górnośląska Biblioteka Krajowa w Raciborzu

Górnośląska Biblioteka Krajowa w Raciborzu  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Historia na weekend. Czytelnika zdziwi, jaki jest związek Raciborza z jakąś górnośląską biblioteką krajową. W 1919 r. powołana została Prowincja Górnośląska. Prowincja miała także uprawnienia samorządowe. Nadprezydent prowincji (Oberprsident), reprezentujący władze państwowe (odpowiednik naszego wojewody), ze swoim urzędem miał siedzibę w Opolu. Dla samorządu prowincji nie było miejsca w Opolu. Politycy partii Centrum forsowali Racibórz jako siedzibę samorządu prowincji. Siedzibą landtagu górnośląskiego (jakby sejmik wojewódzki) w Raciborzu stał się budynek zakładu głuchoniemych, służący dzisiaj I Liceum Ogólnokształcącemu. Naczelnik prowincji (Landeshauptmann, coś jak marszałek województwa), zwany też starostą krajowym, urzędował w budynku dzisiaj zajmowanym przez Bibliotekę na ul. Kasprowicza.

Samorząd prowincji przyczynił się do rozwoju Raciborza, powołując szereg instytucji. W 1927 r. postanowiono utworzyć bibliotekę, której nadano nazwę „Oberschlesische Landesbibliothek” (Górnośląska Biblioteka Krajowa). Argumentem było, iż w ówczesnych granicach Rzeszy na wschód od linii Szczecin–Gorzelec, nie było – poza Wrocławiem – ani jednej dużej biblioteki dostępnej publicznie. Rozważano umieszczenie biblioteki w Opolu albo w Bytomiu; ostatecznie zwyciężył jednak Racibórz.  

Na dyrektora biblioteki powołano dr. Karla Rothera z Wrocławia. Zajął on się sprawami organizacyjnymi. Hans Georg hr. von Oppersdorff na Głogówku (był żonaty z księżniczką Dorotą Radziwiłł) zaoferował do sprzedaży swoją bibliotekę, liczącą ok. 49.000 tomów. Znaczna część tego zasobu została zakupiona, stając się zalążkiem biblioteki raciborskiej. Skorzystano także z innych okazji nabycia zbiorów. Dzieła z zakresu rolnictwa i leśnictwa kupiono od hr. Matthiasa von Oppersdorffa, zaś zbiory astronomiczno-geodezyjne od prof. von Flotowa w Poczdamie. Dziełami z zakresu pedagogiki biblioteka raciborska wzbogaciła się nabywając zasoby prof. Lehmanna z uniwersytetu wrocławskiego.  

Dnia 14 stycznia 1931 r. nastąpiło otwarcie Górnośląskiej Biblioteki Krajowej. Miała ona swoją siedzibę przy obecnej ul. Drzymały 25. Budynek znajdował się naprzeciw dzisiejszej siedziby Urzędu Skarbowego. W 1926 r. prowincja zakupiła budynek administracyjny spółki Reiners z fabrykę cygar przy ul. Bosackiej. Przy ul. Drzymały mieściła się dyrekcja biblioteki, jej biura i pracownie, a na 2. piętrze była przestronna czytelnia. Zaś magazyny książek znajdowały się przy ul. Basztowej nr. 3 i 5, a także w oficynach między ul. Drzymały a Basztową. Regały sięgały sufitu. W chwili otwarcia biblioteka dysponowała ok. 60.000 tomów, które zgromadzono w ciągu zaledwie 3,5 lat. Dla porównania: raciborska Biblioteka Publiczna ma dzisiaj zasób ponad 130.000 woluminów. Jednak działająca w Katowicach Biblioteka Śląska bierze swój początek z biblioteki Sejmu Śląskiego, utworzonej w 1922 r. z zasobem ca 1.000 tomów, głównie o charakterze prawniczym, jednak w 1924 r. była już biblioteką ogólnodostępną. Na skutek różnych zakupów w 1930 r., a więc po 8 latach, biblioteka katowicka dysponowała 17.000 książek. Natomiast w 1936 r. – po 14 latach – „Śląska Biblioteka Publiczna” miała zasób prawie 80.000 tomów. Ale nie tylko ilość się liczy. Nie znamy szczegółów o zasobach raciborskiej biblioteki. Wiadomo jednak, że z samych zbiorów Oppersdorffów zakupiono 17 inkunabułów (książki drukowane do końca 1500 r.) oraz ok. 4700 druków opublikowanych przed 1800 r. w tym ponad 1.000 z XVI w. Wśród inkunabułów biblioteki wyróżniał się tzw. „Missale Maguntium” (mszał moguncki), wydrukowany w 1483 r. Zaś dzieło Bazylego Magnusa „De legendis libris gentilium” (Księga o życiu pogan) pochodzi z ok. 1489 r. W 1930 r. ta księga istniała jedynie w 3 egzemplarzach: w Berlinie, w Wiedniu i w Raciborzu właśnie. 

Po dojściu do władzy w 1933 r. narodowych socjalistów natychmiast przystąpiono do likwidacji samorządu prowincji. Skasowano także wszystkie instytucje związane z prowincją, za wyjątkiem stacji geofizycznej. Biblioteka z chwilą kasacji samorządu prowincji została pozbawiona hojnego sponsora, w związku z czym w ciągu kolejnych 8 lat zasoby zwiększyły się zaledwie o 5000 pozycji do ok. 65.000 woluminów. Z takim zbiorem raciborską bibliotekę w listopadzie 1938 r. przeniesiono do Bytomia, gdzie – trzeba przyznać – uzyskała lepsze warunki lokalowe. Może dobrze się stało, ponieważ budynki zajmowane przez bibliotekę w Raciborzu zostały przez żołnierzy radzieckich spalone w 1945 r. A może – ze względu na książki – domy nie poszłyby z dymem? Zbiory w Bytomiu nie ucierpiały, ale biblioteka dalej się nie rozwijała. Biblioteka Śląska w Katowicach w 1945 r. przejęła zasoby biblioteki w Bytomiu w ilości 67.700 woluminów. Oznacza to, że w ciągu 6 lat usytuowania biblioteki w Bytomiu, jej zasoby powiększyły się zaledwie o 2.700 pozycji). Katowice, przejmując bibliotekę bytomską,  powiększyły swój stan aż o 53 %, do liczby 183.700 tomów.  

W zbiorach katowickiej książnicy można znaleźć wiele książek opatrzonych pieczątką biblioteki raciborskiej. Próby odnalezienia wspomnianych wyżej dwóch inkunabułów nie dały rezultatów. Z katalogu, znajdującego się w Katowicach, wynika, że w czytelni raciborskiej bibklioteki znajdowało się ok. 2.500 tomów. Katalog jest podzielony na działy tematyczne i zawiera także skorowidz rzeczowy, nie obejmował jednak tzw. literatury pięknej. Z poloników zauważyć można 6-tomowy „Słownik języka polskiego” S. Lindego, „Słownik etymologiczny języka polskiego” A. Brücknera, czy 16 tomów „Encyklopedii Powszechnej” Orgelbranda. Są też 4 różne słowniki polsko-niemieckie i niemiecko-polskie. Zwraca uwagę kilkanaście pozycji poloników wydanych po niemiecku, jak katalog biblioteki Raczyńskich w Poznaniu, historie literatury polskiej Brücknera a także Nitschmanna, przede wszystkim zaś epokowa „Polnische Bibliographie” (Bibliografia polska) Estreichera w 26 tomach. Nie znaleziono w bibliotece podręcznej dzieła A. Hitlera „Mein Kampf” (Moja walka), które do 1930 r. ukazało się w nakładzie ok. 60.000 egz. Tym tekstem chcieliśmy przypomnieć Czytelnikom mało znany fakt istnienia w Raciborzu przez kilkanaście lat największej na Górnym Śląsku biblioteki. Dziękuję pani Monice Oberaj z Biblioteki Publicznej w Raciborzu za informacje o raciborskich pozycjach w zasobach Biblioteki Śląskiej w Katowicach.  

Paweł Newerla

Autor: Paweł Newerla, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności18 kwietnia 202507:00

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Przed nami długi, świąteczny weekend. Sprawdź, co będzie się działo w Raciborzu i okolicy, i gdzie warto się wybrać.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport19 kwietnia 202519:27

Derby Raciborza. Dwa ciosy Ocic pogrążyły Brzezie [FOTO]

Derby Raciborza. Dwa ciosy Ocic pogrążyły Brzezie [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W Wielką Sobotę na boisku przy ulicy Tuwima rozegrano spotkanie 21. kolejki rozgrywek B klasy Podokręgu Racibórz. Był to mecz szczególny, bowiem na murawie zmierzyły się ze sobą drużyny LKS Ocice i LKS Brzezie – rywale lokalni, których starcia od lat wzbudzają spore emocje zarówno wśród zawodników, jak i kibiców.

(greh)
Sport19 kwietnia 202523:34

Wielka Sobota na piłkarskich boiskach [WYNIKI i TABELE]

Wielka Sobota na piłkarskich boiskach [WYNIKI i TABELE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Wielka Sobota na boiskach w regionie przebiegała pod znakiem piłkarskich emocji. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 18.04.2025
17 kwietnia 202522:23

Nasz Racibórz 18.04.2025

Nasz Racibórz 11.04.2025
14 kwietnia 202520:31

Nasz Racibórz 11.04.2025

Nasz Racibórz 04.04.2025
3 kwietnia 202518:29

Nasz Racibórz 04.04.2025

Nasz Racibórz 28.03.2025
27 marca 202520:16

Nasz Racibórz 28.03.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.