Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia27 września 201410:16

Pod chórem zamykano drzwi aby kaznodzieje sobie nie przeszkadzali

Pod chórem zamykano drzwi aby kaznodzieje sobie nie przeszkadzali  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Kartka z kalendarza. 28 września 1658 roku nadeszło z Wrocławia rozporządzenie biskupie, przywracające w kościele farnym stary porządek. Od tego czasu kazania miały być znowu wygłaszane w tym samym czasie: w nawie głównej – niemieckie, a w kaplicy polskiej – polskie. Na ten czas zamykano drzwi pod chórem muzycznym, aby kaznodzieje wzajemnie sobie nie przeszkadzali. W podzięce za odniesione zwycięstwo, Niemcy ufundowali wspomnianą barokową ambonę w nawie głównej.

Na pierwszym filarze nawy głównej kościoła farnego przy Rynku w Raciborzu, po stronie ewangelii, mówiący po niemiecku parafianie ufundowali w 1659 roku ambonę w stylu barokowym. Było to wotum wdzięczności za wprowadzenie starej zasady głoszenia kazań. Racibórz był miastem trzech kultur, więc posługiwano się trzema językami, choć przewagę miały polski i niemiecki. W czasach przynależności Raciborza do Korony Czech, a później monarchii austriackiej, językiem urzędowym dokumentów był czeski. Później posługiwano się niemieckim.

Między ludnością dochodziło do sporów językowych, które uwidaczniały się w kościele. W czasie wizytacji z 1653 roku stwierdzono, że liczba Niemców, którzy w nawie głównej słuchali mszy niemieckojęzycznej, była tak mała, że można było ogarnąć ją jednym spojrzeniem. Trzeba przypomnieć, że msze odprawiano po łacinie. Po odczytaniu łacińskiej ewangelii, na ambonie czytano ewangelię w języku narodowym i głoszono kazanie. Msze w owym czasie były wspólne dla Polaków i Niemców. Dopiero odczytanie ewangelii i głoszenie kazania w językach narodowych wymagało pewnej segregacji. Jak wspomniano, niemieccy parafianie słuchali kazań w nawie głównej. Wizytatorzy uznali, że Polacy, słuchający kazań w kaplicy polskiej, nie mają tam wystarczającego miejsca. Ten stan rzeczy wizytator przedstawił biskupowi wrocławskiemu Karolowi Ferdynandowi Wazie, królewiczowi polskiemu, jako naganny (Karol otrzymał sakrę biskupią w wieku 12 lat). Biskup ustalił nową zasadę. Wszystkie kazania miały być głoszone w nawie głównej: o godzinie 7 niemieckie, później (łacińska) msza, a po niej polskie. Ten stan rzeczy nie utrzymał się długo. Raciborskim magistrat, w którym było jedynie dwóch członków posługujących się językiem polskim, domagał się przywrócenia poprzedniego stanu rzeczy, występując ze stosowną petycją do urzędu biskupiego. 28 września 1658 roku nadeszło z Wrocławia rozporządzenie biskupie, przywracające stary porządek. Od tego czasu kazania miały być znowu wygłaszane w tym samym czasie: w nawie głównej – niemieckie, a w kaplicy polskiej – polskie. Na ten czas zamykano drzwi pod chórem muzycznym, aby kaznodzieje wzajemnie sobie nie przeszkadzali. W podzięce za odniesione zwycięstwo, Niemcy ufundowali wspomnianą barokową ambonę w nawie głównej.

Wspomnieniem po tej sytuacji są zdjęcia kaplicy polskiej sprzed 1945 roku. Widać na nich, że na filarze podtrzymującym chór muzyczny znajduje się ambona. To z niej wygłaszano polskie kazania. Taki stan trwał do 1817 roku. Wówczas polskie nabożeństwa przeniesiono do kościoła św. Jakuba. Dzisiaj w miejscu ambony usytuowany jest ołtarz świątobliwej Eufemii. 
W 1653 roku, kiedy w wyniku wizytacji dostrzeżono nieprawidłowości w zajmowaniu poszczególnych części kościoła przez grupy mówiące różnymi językami, miało miejsce inne zdarzenie. Magistrat, zdominowany zapewne przez członków mówiących po niemiecku, zwrócił się do kurii z prośbą o zezwolenie na powołanie przy raciborskiej szkole kolegiackiej kogoś, kto uczyłby języka niemieckiego i rachunków. Wrocławski biskup pomocniczy Jan Neisse, 10 maja 1653 roku w czasie wizytacji generalnej, udzielił magistratowi stosownego pozwolenia. Nauczyciel miał pracować na koszt magistratu, ale podlegać rektorowi szkoły. Nauki języka niemieckiego wprowadzono za wyraźnym przyzwoleniem kurii, ale kapituła raciborska, w 1661 roku, zwróciła się do magistratu z żądaniem zlikwidowania nauczania języka niemieckiego. Kapituła zagroziła nawet, że w przypadku odmowy spełnienia jej żądania rozwiąże senat miasta. 

Autor: Paweł Newerla, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności18 kwietnia 202507:00

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Przed nami długi, świąteczny weekend. Sprawdź, co będzie się działo w Raciborzu i okolicy, i gdzie warto się wybrać.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport19 kwietnia 202519:27

Derby Raciborza. Dwa ciosy Ocic pogrążyły Brzezie [FOTO]

Derby Raciborza. Dwa ciosy Ocic pogrążyły Brzezie [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W Wielką Sobotę na boisku przy ulicy Tuwima rozegrano spotkanie 21. kolejki rozgrywek B klasy Podokręgu Racibórz. Był to mecz szczególny, bowiem na murawie zmierzyły się ze sobą drużyny LKS Ocice i LKS Brzezie – rywale lokalni, których starcia od lat wzbudzają spore emocje zarówno wśród zawodników, jak i kibiców.

(greh)
Sport19 kwietnia 202523:34

Wielka Sobota na piłkarskich boiskach [WYNIKI i TABELE]

Wielka Sobota na piłkarskich boiskach [WYNIKI i TABELE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Wielka Sobota na boiskach w regionie przebiegała pod znakiem piłkarskich emocji. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 18.04.2025
17 kwietnia 202522:23

Nasz Racibórz 18.04.2025

Nasz Racibórz 11.04.2025
14 kwietnia 202520:31

Nasz Racibórz 11.04.2025

Nasz Racibórz 04.04.2025
3 kwietnia 202518:29

Nasz Racibórz 04.04.2025

Nasz Racibórz 28.03.2025
27 marca 202520:16

Nasz Racibórz 28.03.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.