Wstrzymanie budowy polskiej szkoły przy obecnej ul. Słowackiego
Po odłączeniu części Górnego Śląska i przyłączenia tych ziem do Rzeczypospolitej, co było wynikiem plebiscytu z 1921 roku, Polacy mieszkający w niemieckiej części Górnego Śląska przywiązywali wielką wagę do oświaty. Powstał zamysł uruchomienia żeńskiego liceum i to w Raciborzu. Inicjatywa wyszła od Związku Polaków i Związku Polskich Towarzystw Szkolnych w Niemczech. Bank Słowiański w Berlinie wykupił działkę, został inwestorem i zlecił opracowanie projektu budowlanego. Władze Raciborza odrzuciły projekt z uwagą, że wytypowana działka jest za mała i nie nadaje się pod budowę. Rejencja opolska zaproponowała zbudowanie liceum żeńskiego w Bytomiu, wskazując, że tam istnieje już polskie gimnazjum męskie.
Inicjatorzy przedsięwzięcia chcieli jednak, aby w Raciborzu powstał polski ośrodek nauczania dla dziewcząt. Kupiono kolejną parcelę i opracowano nowy projekt. Jednak i tego nie zatwierdzono, bo tym razem doszukano się nieprawidłowości w umowie kupna. W 1935 roku wykupiono działkę na rogu ulicy Słowackiego i Matejki. Opracowano plan trzykondygnacyjnego, długiego budynku szkolnego, sali gimnastycznej a także trzypiętrowego internatu. Ten projekt zatwierdziły zarówno władze miejskie, jak i rejencja opolska. W październiku 1935 roku rozpoczęto wykopy, a w listopadzie przystąpiono do kładzenia fundamentów.
9 listopada 1935 roku władze zakazały dalszych prac pod zarzutem naruszenia przepisów prawa budowlanego. Po pewnym czasie zezwolono na ponowne podjęcie robót, ale wkrótce znowu je wstrzymano. Taka sytuacja powtórzyła się jeszcze dwukrotnie. Działania władz niemieckich, podejmowane po 1935 roku, niewątpliwie były spowodowane względami politycznymi. Wreszcie w 1939 roku zrezygnowano z możliwości dalszego kontynuowania budowy.
11 września 1949 roku wznowiono przedwojenną budowę. Po niespełna pięciu latach, 22 lipca 1954 roku, dokonano uroczystego otwarcia nowego gmachu, który nazwano Pomnikiem Pokoju. Dziś mieści się w nim raciborska PWSZ.
Paweł Newerla, na podstawie Dzieje Raciborza i jego dzielnic
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany