Nowy kościół i utworzenie odrębnej parafii w Brzeziu
Kartka z kalendarza. 5 listopada 1906 roku poświęcono nowy kościół w Brzeziu, a 17 listopada 1911 roku w dzisiejszej dzielnicy Raciborza reaktywowano odrębną parafię, która obejmowała również Nieboczowy.
Parafianie Brzezia od 1898 roku czynili starania o zbudowanie nowego kościoła w miejsce starego, drewnianego. Jednak dopiero w 1904 roku zlecenie na opracowanie projektu otrzymał berliński architekt Oskar Hossfeld, autor wielu kościołów, m.in. w Szczecinie, Poznaniu, Wrocławiu i w Strzelcach Opolskich. Zaprojektował jednonawowy kościół w stylu modernistycznym, wykonanym z cegły klinkierowej, częściowo tynkowany. Fasadę zwieńczono szczytem ze stylizowanymi wolutami. Trzy portale ozdobiono płycinami. Umieszczone w fasadzie dwa okna mają kształt i obramowania wyraźnie secesyjne. Od północy do fasady przylega czworoboczna wieża, nakryta hełmem w stylu neobarokowym, zwieńczonym ostrosłupową iglicą. Budowla ma boczną dobudówkę od północy, stanowiącą niższą nawę boczną. Nawa główna jest nakryta drewnianym stropem z ozdobnymi kasetonami. Trójbocznie zamknięte prezbiterium jest sklepione kopulasto.
Poświęcenie kamienia węgielnego nastąpiło 24 września 1904 roku. Pracami budowlanymi kierował budowniczy Józef Kuballa z Raciborza. Poświęcenie nowego miało miejsce 5 listopada 1906 roku. Kościół ma późnobarokowy wystrój. Wyposażenie pochodzi częściowo ze starej świątyni. Ołtarz główny i oba ołtarze boczne są barokowe i pochodzą z XVII wieku. Polichromię wykonał Józef Langer z Wrocławia w 1909 roku. W 1971 roku została zamalowana.
Stary kościół drewniany, stojący opodal nowej budowli, rozebrano w 1907 roku. 17 listopada 1911 roku w Brzeziu reaktywowano odrębną parafię, do której należały także Nieboczowy, które w 1930 roku zbudowały swój własny kościół.
Paweł Newerla, na podstawie Dzieje Raciborza i jego dzielnic, Racibórz 2008
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany