Kaplica Ciała Chrystusowego z przytułkiem męskim
Kartka z kalendarza. Naprzeciw przybytku szarytek, na rogu ulicy Solnej i Browarnej, istniała kaplica pod wezwaniem Ciała Chrystusowego z przytułkiem męskim pod tym samym wezwaniem. Jako drewniana wzmiankowana już w 1489 roku. Przytułek dla ubogich mężczyzn pod wezwaniem Ciała Chrystusowego powstał dzięki darowiznom osób prywatnych, kapituły kolegiackiej i magistratu. Pierwszych podopiecznych przyjął 29 listopada 1654 roku. Na zdj. dawny widok ul. Browarnej.
Parokrotnie kaplica padła pastwą płomieni. 31 lipca 1776 roku w nocy powstał pożar u farbiarza Sitki przy ulicy Browarnej. Spaliło się wówczas w Raciborzu 101 domów, szpital i kaplica Ciała Chrystusowego. Król pruski Fryderyk II przeznaczył na odbudowę miasta 54 000 talarów. Inne miasta, w ramach pomocy sąsiedzkiej, dały 29 582 talary. Kaplica spaliła się ponownie w czerwcu 1885 roku od uderzenia pioruna i nie została już odbudowana.
Przytułek zlikwidowano po przeniesieniu nieuleczalnie chorych do budynku przy ulicy Kościuszki. W 1910 roku przytułek urządzono w nowym budynku na rogu Klasztornej i Kasprowicza. Jeszcze pod koniec XIX wieku, w miejscu po kaplicy, powstał nowy budynek mieszczący prywatne żeńskie liceum, a później katolickie przedszkole. Na parceli po przytułku postawiono w latach 30. XX wieku duży gmach mieszczący wiele agend miejskich. Z czasem budynek ten, wraz z innymi przy Browarnej, stał się siedzibą urzędów i instytucji. Dzisiejsza zabudowa ze stosunkowo niewielkimi domami mieszkalnymi zupełnie nie przypomina niegdysiejszych dużych gmachów urzędowych.
Paweł Newerla, na podstawie Dzieje Raciborza i jego dzielnic (2008)
fot. Muzeum w Raciborzu
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany