Bezcenny pergaminowy Mszał z Raciborza odnaleziony w Krakowie
Historia na weekend. W 1946 roku krakowski klasztor dominikanów wzbogacił się o część biblioteki lwowskiej placówki tego zakonu, „szczątki archiwum jarosławskiego”, a także o interesujące archiwalia z dawnego skarbca kolegiaty raciborskiej. O tym, co przewieziono z Raciborza do Krakowa i z jakim dziełem mamy do czynienia pisze Justyna Kuska. Publikacja materiału wraz z ciekawym materiałem ilustracyjnym następuje za zgodą autorki i klasztoru OO. Dominikanów w Krakowie dzięki zaangażowaniu naszego stałego historycznego korespondenta Christopha Sottora.
Zaginiony(?) – odnaleziony
Missale Wratislaviense, APDom. Kr, rkps R XV 45 i „raciborskie” rękopisy w zbiorach Archiwum Polskiej Prowincji OO. Dominikanów w Krakowie.
W wydanym w 1942 r. opracowaniu Die Schlesische Buchmalerei des Mittelalters niemiecki historyk Ernst Kloss opublikował trzy rękopisy przechowywane w bibliotece kościoła parafi-alnego pw. Wniebowzięcia Panny Marii w Raciborzu. Były to datowany na ok. 1500 r. podo-minikański Graduał (sygn. E 3), dwutomowy Psałterz (sygn. 560) z ok. 1400 r. oraz pergami-nowy Mszał (sygn. 540) z 2. połowy XV w. Badacz wymienił jedynie trzy, jego zdaniem, najcenniejsze, iluminowane rękopisy. Wiadomo jednak, że przed II wojną światową zbiory biblioteki parafialnej były znacznie bogatsze. Opatrzony przypisami tekst w edycji specjalnie dla portalu naszraciborz.pl można pobrać TUTAJ
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany