Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia12 sierpnia 201510:19

Zagadkowy kopiec w przypałacowym parku

Zagadkowy kopiec w przypałacowym parku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Krzanowice:

Gdy w 1828 roku dr Carl Johan Kuh odziedziczył wojnowickie i okoliczne włości, wybrał się bryczką na objazd swych dóbr z zamiarem znalezienia miejsca na postawienie odpowiedniej, przystającej dla swojej nowej pozycji społecznej, rezydencji. Kiedy dojeżdżał do Wojnowic od strony Samborowic, na sporej górce po prawej stronie spostrzegł stojącą w gołym polu starą budowlę zwieńczoną basztą. Na miejscu okazało się, że jest to jakaś opuszczona strażnica, częściowo rozebrana, zapewne przez mieszkańców wsi poszukujących taniego budulca, miejscami rozpadająca się i niemiłosiernie zarośnięta rozmaitymi chaszczami.

Gdy jednak udało mu się sforsować ruiny i wejść do baszty, okazało się, że rozpościera się z niej widok na wiele kilometrów w każdą stronę; najlepszy jednak na południe, gdzie w oddali, wiele metrów niżej, leniwie płynie sobie Cyna. W kierunku północnym natomiast bardzo dobrze widoczny był Racibórz.

Miejsce to urzekło Koha i od razu zdecydował, że właśnie tam postawi swój okazały Wohnhaus. Ponieważ z natury był romantykiem, postanowił nie rozbierać starej baszty, co do której zapewne miał młodzieńcze zamiary, że pewnego dnia, jak już uporządkuje wszystkie swoje sprawy i będzie miał więcej czasu, zajmie się eksploracją jej zasypanych piwnic. Tak więc nie rozebrał jej, lecz wkomponował swój pałac, a właściwie to obudował tak, że jest (i już w czasach Kuha była) niewidoczna z zewnątrz. Wówczas było to wielką ekstrawagancją z jego strony, ale czas pokazał, że postąpił słusznie... 

Teraz, 187 lat od tej chwili, wokół pałacu rośnie starodrzew i trudno nawet zauważyć, że kiedyś był to punkt widokowy. Analizując jednak ukształtowanie parkowego terenu, wzbudzić musi uwagę tajemniczy, kilkumetrowej wysokości kopiec, zlokalizowany w bliskim sąsiedztwie muru, w południowej jego części. Nikt nie potrafi wytłumaczyć jego pochodzenia. Jest to dość niepozorny kopiec ziemny, który zapewne kiedyś musiał być znacznie wyższy. Z upływem czasu niewątpliwie mocno osiadł i uległ erozji powodowanej przez deszcze i wiatry. W czasach "szpitalnych" pokryty był nieprzebranymi, dzikimi zaroślami, a nawet rosła na nim rozłożysta lipa, która w końcu przewróciła się ze starości. Teraz wygląda bardziej cywilizowanie i rośnie na nim trawa.

Nie wiadomo, kto i kiedy go usypał, a przede wszystkim, po co. Wykluczone, by powstał przez przypadek, bo teren wokół ukształtowany jest, mimo pewnego spadu, dość spokojnie. Nie może to też być efekt jakiegoś drobnego kaprysu, bo jest to, bądź co bądź, niemała ilość -  około 200 m sześciennych materiału. Taka ilość ziemi czy nawet gruzu waży ok. 360 t, co przy założeniu, że materiał wożono zaprzężonymi w dwa konie furmankami (wg wikipedii, ładowność furmanki, to maksymalnie 600kg) daje ok. 600 furmanek, które należało załadować, rozładować i jeszcze usypywać. To już było razem spore przedsięwzięcie logistyczne. Jedno jest jednak pewne - kopiec nie może być starszy niż baszta, która stała tu jeszcze przed wybudowaniem pałacu i służyła do obserwacji terenu. Po prostu, pięciometrowej wysokości kopiec o średnicy 11 m zastawiałby część widoku i przeszkadzał w realizacji jej podstawowej funkcji. Nie jest to również żaden kurhan, bo czasy dokonywania takich pochówków minęły na długo przed założeniem wojnowickiego parku. Poza tym byłoby na ten temat coś wiadomo. Zwykle kopce upamiętniają jakichś bohaterów, np. wojen czy powstań i w okolicy zawsze krążą na ten temat jakieś opowieści. A w tym przypadku nie ma żadnych zapisków historycznych, ani nawet legendy.

Właściciele ziemscy, budując swe okazałe rezydencje, dbali także o to, by założenia parkowe również olśniewały pięknem i dawały świadectwo ich bogactwa. Zakładając przypałacowe parki, prześcigali się w pomysłach i kładli nacisk na to, by były one ciekawe nie tylko ze względu na sadzenie egzotycznych, a przynajmniej okazałych gatunków drzew i zakładanie sadzawek, ale również tworzenie ciekawych aranżacji: głazów, punktów widokowych, uroczysk, altanek i tym podobnych. Wiązało się to z ich prestiżem, ale chcieli również tą drogą zamanifestować, że są ludźmi "światowymi". Dostarczało to również wiele przyjemności, bo przecież przebywanie w pięknych miejscach daje mnóstwo radości i jest źródłem inspiracji...Może więc kopiec nie kryje w sobie żadnych sensacji historyczno-archeologicznych, a jest tylko pamiątką po jakimś założeniu parkowym ? A może miał upamiętniać jakieś ważne dla rodziny wydarzenie? Nic na ten temat nie wiadomo.

Jest jeszcze jedna możliwość, bardziej prozaiczna, ale jakże życiowa. Może po prostu przy jakimś remoncie, zamiast wywozić gruz, co zawsze wiąże się z kosztami, złożono go w tym miejscu i zrobiono kopiec, łącząc przyjemne z pożytecznym? Siedemdziesiąt powojennych lat, które obfitowały w liczne roboty adaptacyjne, należy jednak wykluczyć, bo ta zwalona lipa była znacznie starsza. Wynika z tego, że kopiec może być "pamiątką" po przebudowie i rozbudowie pałacu, jaka miała miejsce około 1895 roku, kiedy to nie tylko dobudowano II piętro i korytarze od zachodniej strony, ale i "nałożono" na cały pałacowy budynek %u201Ckostium" neobarokowo-klasycystyczny, który szczęśliwie zachował do dnia dzisiejszego.

Może jednak kiedyś, choćby przez przypadek, tajemnica się wyjaśni? Z tajemnicami już tak jest, że nigdy nic nie wiadomo i zawsze trzeba mieć nadzieję...

Zbigniew Woźniak

Autor: Zbigniew Woźniak, t.hetman@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności22 grudnia 202420:19

Bajkowy zamek 2024 za nami. Cztery weekendy przedświątecznej zabawy w dawnej siedzibie Piastów

Bajkowy zamek 2024 za nami. Cztery weekendy przedświątecznej zabawy w dawnej siedzibie Piastów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Na początku imprezy, 22.12., pogoda nie była łaskawa, ale po zmierzchu - kiedy ustały opady - dziedziniec zaczynał się zapełniać. Był św. Mikołaj, fire show i cała gama smakołyków. Mieszkańcy powiatu licznie spotkali się na zamku przed Bożym Narodzeniem 2024.

red., fot. w, J. Ptak
Sport22 grudnia 202400:36

Sobotnie emocje w HLPN [FOTO]

Sobotnie emocje w HLPN [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Za nami sobotnie potyczki V weekendu Halowej Ligi Piłki Nożnej. Ciekawych zagrań, emocji, a przede wszystkim bramek nie brakowało. Sprawdź wyniki i strzelców.

(greh)
Aktualności23 grudnia 202411:57

Raport 998. Pożar sadzy i uszkodzona pokrywa kanalizacyjna

Raport 998. Pożar sadzy i uszkodzona pokrywa kanalizacyjna - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. poglądowe/arch. portalu - Katarzyna Kubik
Reklama
Reklama
Aktualności24 grudnia 202412:49

Szarża na Piaskowej zakończona kolizją

Szarża na Piaskowej zakończona kolizją  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. grupa Racibórz 112
Reklama
Aktualności22 grudnia 202419:23

Muzyk i zawodnik Łamatora powraca z nowym materiałem

Muzyk i zawodnik Łamatora powraca z nowym materiałem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Robert Kurzeja (Bobo LWS) wraca z nowym materiałem po trzech latach przerwy. Premiera utworu "TATO" już dziś.

red.
Reklama
Reklama
Sport22 grudnia 202422:35

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Futsalowe i siatkarskie weekendowe emocje za nami. Rozegrano osiem meczów Halowej Ligi Piłki Nożnej oraz kolejne starcia w I lidze śląskiej siatkówki kobiet i mężczyzn z udziałem zespołów z Krzanowic i Raciborza. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 20.12.2024
20 grudnia 202410:11

Nasz Racibórz 20.12.2024

Nasz Racibórz 13.12.2024
12 grudnia 202421:45

Nasz Racibórz 13.12.2024

Nasz Racibórz 06.12.2024
5 grudnia 202421:06

Nasz Racibórz 06.12.2024

Nasz Racibórz 29.11.2024
28 listopada 202419:21

Nasz Racibórz 29.11.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.