36. rocznica odsłonięcia pomnika Matki Polki
Spacerując ulicami Raciborza często zauważamy obiekty, które są pozostałością minionej epoki, czyli PRL-u. Jednym z nich jest pomnik Matki Polki. 14 lipca minęła 36. rocznica jego odsłonięcia.
Wstępem do wzniesienia pomnika w Raciborzu był akt erekcyjny, który został wygłoszony podczas „Apelu Powstańczego” na Górze św. Anny w 1971 roku. W akcie erekcyjnym budowy pomnika Matki Polki w Raciborzu czytamy:
Składamy uroczyście szlachetny hołd dla Matki Polki, symbolu wszystkich Bojowniczek o trwałą polskość Ziemi Raciborskiej. Matka Polka! To Ona – mimo wielowiekowych prześladowań – stała się ostoją wierności narodowej w latach niemieckiej niewoli. Dzieliła z ojcem i mężem, i dziećmi umiłowanie Polski. To Ona przekazywała z pokolenia w pokolenie mowę i pieśń polską jak największy skarb. To Ona budziła szczere przywiązanie do rodzimych obyczajów. To Ona mężnie znosiła boleść o bohaterach czynów patriotycznych, poległych w walkach za wolność Ziemi Raciborskiej i jej zjednoczenie z macierzą. Matka Polka! To Ona w polskim ośrodku narodowym „Strzecha” w Raciborzu była – przy boku innych wiernych synów tej ziemi – organizatorem życia społecznego, kulturalnego i oświatowego. Dzieliła także los prześladowań Polaków Raciborskich w czasie hitlerowskiej przemocy. A potem stała się uczestniczką bojów na licznych frontach II wojny światowej. Z chwilą wyzwolenia – 31 marca 1945 r. wraz z tymi, którzy przybyli tu z różnych regionów naszej ojczyzny – stanęła w szeregu budowniczych Raciborza i rozkwitu naszej Ziemi Raciborskiej.
Dziś upamiętniamy szlachetną i mężną rolę Matki Polki poprzez wzniesienie pomnika, który na trwale ma być świadectwem naszej dumy, naszej wdzięczności i naszego hołdu. Czynimy to 26 maja 1971 r. w dniu, w którym obchodzimy święto matki, w roku, kiedy czcimy pięćdziesiątą rocznicę III powstania śląskiego, wieńczącego trzyletnie walki narodowo-wyzwoleńcze w latach 1919 – 1921. W XXVI rocznicę historycznego zwycięstwa nad hitleryzmem, kiedy to orężem i prawem Ziemia Raciborska na zawsze wróciła do macierzy – do Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.
„Ze wspólnoty ludzkich losów, ze wspólnoty pragnień nowych i rozległych jest całe nasze nowe na Śląsku budowanie. Stała się ta ziemia dzisiaj tak jak w latach piastowskiej świetności – „Kluczem Ziem Polskich”. Stała się ważna dobrami dla całego kraju tutaj wytwarzanymi. Swoistym sposobem dobrego gospodarowania, właściwym jej głębokim twórczym patriotyzmem i socjalistycznym zaangażowaniem!”
Akt ten został podpisany przez: Obywatelski Komitet Budowy Pomnika Matki Polki.
Dwa lata później, 14 lipca 1973 roku nastąpiło uroczyste odsłonięcie pomnika.
Na zdjęciach kolejno: widok z placu mostowego w kierunku ul. Odrzańskiej – widok sprzed II wojny światowej, plac mostowy jeszcze bez pomnika Matki Polki – lata 60. XX wieku, uroczystość odsłonięcia pomnika, widokówki raciborskie na których widoczny jest pomnik.
Grzegorz Nowak
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany