Tajemnica pierwszego władcy Raciborza. Mieszko IV Plątonogi. Niepełnosprawny książę?
Kaleki władca, którego przydomek miał wskazywać na pląsawiczność ruchów, czyli uszkodzenie układu nerwowego, mimo choroby był walecznym i charyzmatycznym księciem, a także utalentowanym szermierzem. Zapraszamy do wysłuchania audycji Polscy władcy i królowie z cyklu „Eureka”, emitowanej na antenie Polskiego Radia w popularnej Jedynce. Posłuchaj, co o raciborskim księciu mówi Kamil Janicki - historyk, autor książek o Piastach, popularyzator nauki.
Książę raciborski, opolski i wreszcie książę zwierzchni Polski był synem Władysława II Wygnańca. - W średniowieczu często nadawano władcom przydomki, z których ci nie byliby zadowoleni. Rzadko były one używane już za ich życia, pojawiały się zazwyczaj po kilkudziesięciu czy kilkuset latach. Najczęściej jeśli były powody, by negatywnie ocenić władcę, to taki przydomek przeważał - wyjaśnia historyk Kamil Janicki.
Ekspert przybliża też teorię, zgodnie z którą przydomek Plątonogi został Mieszkowi nadany w wyniku kronikarskiego błędu. Opowiada również o burzliwej drodze księcia do objęcia pełni władzy i wyjaśnia, czy to prawda, że to Plątonogi doprowadził do podziału Śląska na Górny i Dolny.
Materiał dostępny TUTAJ.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany