Drobne raciborskie akcenty w najnowszym banknocie NBP
Banknot zdobi wizerunek króla Jana III Sobieskiego pochodzący z jego medalionu koronacyjnego. Jak wiadomo, król gościł w Raciborzu w sierpniu 1683 roku. Szedł wtedy na odsiecz Wiednia. Ale to nie jedyne jego związki z ziemią raciborską.
Bliską znajomością z Oppersdorfami, panami na zamku w Raciborzu, cieszyła się Maria Kazimiera d%u2019Arquien, czyli Marysieńka, żona króla Jana III Sobieskiego. Przebywała w ich śląskich dobrach w czasach, kiedy była dwórką Marii Ludwiki, żony króla Jana Kazimierza, który, o czym wspomina Henryk Sienkiewicz w "Potopie", właśnie przez Racibórz wracał do Polski, by ratować ją z rąk Szwedów. - Przez Raciborz przejechano, koniom tylko popasłszy. Nikt króla nie poznał, nikt na orszak nie zwrócił zbytniej uwagi, bo wszyscy byli zajęci niedawnem przejściem dragonów, między którymi, wedle powszechnego mniemania, monarcha polski miał się znajdować. Orszak ten jednak wynosił około pięćdziesięciu koni, gdyż królowi towarzyszyło kilku dygnitarzy, pięciu samych biskupów, a pomiędzy innymi i nuncyusz odważył się dzielić z nim trudy niebezpiecznej wyprawy. Droga jednak w granicach cesarstwa nie przedstawiała żadnego niebezpieczeństwa. W Oderbergu [od. red. Chałupkach w gminie Krzyżanowice], niedaleko ujścia Olszy do Odry, wjechano w granice Morawy - pisze Sienkiewicz.
W 1683 roku idąc pod Wiedeń, król zawitał do Krzanowic. Miasto to należało w swojej historii do Herburtów, wywodzących się od rycerzy Vulm z Flme w Górach Wezerskich. Z Herburtów pochodziła też Zofia Daniłowiczowa herbu Lubicz (ur. ok. 1590-1634), od 1605 żona wojewody ruskiego Jana, babka Jana III Sobieskiego.
Z opisu banknotu
Wprowadzenie do obiegu banknotu 500 zł ułatwi rozliczenia gotówkowe pomiędzy obywatelami oraz zmniejszy koszty obsługi pieniądza zarówno dla przedsiębiorców, jak i banku centralnego. Pozwoli również na lepsze zarządzanie przez NBP zapasem banknotów obiegowych - przekonuje NBP.
10 lutego 2017 r. to data wprowadzenia do obiegu przez Narodowy Bank Polski banknotu o nominale 500 zł, będącego kolejnym banknotem z serii "Władcy polscy". Znajduje się na nim wizerunek Jana III Sobieskiego pochodzący z jego medalionu koronacyjnego. Na przedniej stronie banknotu król jest zwrócony w stronę stylizowanego wizerunku herbu rodu Sobieskich noszącego nazwę Janina. Po prawej stronie portretu władcy widoczny jest szyszak husarski. Na odwrotnej stronie banknotu znajdują się: orzeł w koronie i pałac w Wilanowie. Banknot jest utrzymany w kolorystyce szarobrązowej, niebieskiej, bordowej i zielonej. Prace projektowe nad nowym banknotem trwały dwa lata. Autorem projektu graficznego jest Andrzej Heidrich, który zaprojektował również pozostałe polskie banknoty obiegowe o nominałach 10, 20, 50, 100 i 200 zł). Narodowemu Bankowi Polskiemu przysługuje wyłączne prawo emitowania znaków pieniężnych Rzeczypospolitej Polskiej. Producentem banknotów, na zlecenie NBP, jest Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych SA.
(w), NBP
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany