4 lipca 1922. Polacy zajmują Brzezie, Racibórz pozostaje w Niemczech
Dokładnie 95 lat temu, wskutek plebiscytu Górny Śląsk podzielono pomiędzy dwa państwa - wschodnią część z Brzeziem nad Odrą, dziś dzielnicą Raciborza, przyłączono do odrodzonej II Rzeczpospolitej, zachodnia, z Raciborzem, pozostała w granicach Niemiec. Przejście graniczne znajdowało się na Dębiczu (Lukasynie) - pierwsze zdjęcie w galerii. Wydarzenia z lipca 1922 r. są dobrze udokumentowane zdjęciowo.
W okresie plebiscytu Racibórz i Brzezie kontrolowały włoskie wojska rozjemcze, przez Niemców nazywane okupacyjnymi. Zachowały się liczne zdjęcia z tego okresu, przedstawiające np. Włochów w Brzeziu i na Rynku w Raciborzu (trzy ostatnie w galerii, datowane na 1921 r.) oraz paradę Reichswehry na Rynku w Raciborzu (1922).
fot. ze zbiorów H. Sowika
Pełna dokumentacja zdjęciowa z lat 1921/1922 w:
Dzięki konkordancji, mając do dyspozycji kopie map z lat 1891-1914-1933-1942, Czytelnik będzie mógł więc z łatwością prześledzić jak zmieniały się nazwy ulic w ostatnich ponad 120 latach, obserwując jednocześnie rozwój terytorialny Raciborza, zapoczątkowany przez doprowadzenie kolei żelaznej i rewolucję przemysłową. Zdjęcia do reprodukcji udostępniło Muzeum w Raciborzu oraz prywatny kolekcjoner, Henryk Sowik. Czytelnicy zobaczą dawną zabudowę, m.in. Rynku, ul. Drzymały (Górnych Wałów), Opawskiej czy Wojska Polskiego (Zwingerstrasse), zaułki (Lecznicza, Rzeźnicza, Chopina-Panieńska), a także nieistniejące już obiekty, m.in. dawny dom bractwa strzeleckiego przy obecnej ul. Kościuszki, przeprawy promowe na Odrze na wysokości Płoni czy wnętrza restauracji Glusy oraz Cafe Residenz. Zdecydowana większość zdjęć nie była dotąd szerzej publikowana, te znane pokazano ze źródeł, czyli oryginalnych odbitek z raciborskich atelier. Album otwiera bardzo dobrej jakości zdjęcie lotnicze, a zamyka sprowadzona z Włoch unikalna kolekcja fotografii pokazujących przekazanie miasta w 1921 roku po plebiscycie administracji niemieckiej. Zobaczymy na nich paradujące wojska włoskie i niemieckie, rynek, Brzezie, a także - co stanowi rzadkość - koszary huzarskie na Ostrogu. Całość liczy 206 stron. Wydana została w formacie A4 i twardej oprawie. Mapy to kolorowy suplement w formacie A1. Książkę można nabyć w księgarniach Sowa, Dom Książki i Oficyna, a także na zamku i w Świecie Prezentów przy ul. Odrzańskiej oraz w galerii Auchan.
Wstęp i opisy w językach polskim i niemieckim.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany