Samborowice - celtycka wieś na Bursztynowym Szlaku. W tym roku doszło do ciekawych odkryć
Zbliża się koniec tegorocznych badań archeologicznych na miejscu celtyckiej osady w Samborowicach. Stanowisko znajduje się w rejonie ulicy Polnej, w dorzeczu Psiny. Doszło tu w tym roku do kilku ciekawych odkryć.
Rejon Bramy Morawskiej był intensywnie zasiedlany od tysiącleci. Archeologowie często więc goszczą na ziemi raciborskiej. Urodzajne lewobrzeżne ziemie nad górną Odrą kryje wiele prehistorycznych pamiątek. Niedawno głośno było o odkrycia w Kornicach. W tym roku w mediach i literaturze fachowej znów zagościły Samborowice. O efektach tegorocznych badań prowadzonych pod kierunkiem dr. Przemysława Dulęby (Uniwersytet Wrocławski) oraz Jacka Soidy (Muzeum Śląskie w Katowicach) donosiła już Polska Agencja Prasowa, a obszerny artykuł poświęcony eksplorowanej już od pięciu lat samborowickiej celtyckiej osadzie opublikowała prestiżowa Archeologia Żywa (nr 2/2017).
Badacze natrafili na pozostałości zabudowy (półziemianek) oraz przedmioty pozostawione tu przez Celtów, zamieszkujących ten obszar pomiędzy III a II w. p.n.e. (ceramika, przedmioty z żelaza, brązu i szkła), mając nadzieję, że znajdą starsze artefakty, z wczesnego okresu lateńskiego (IV-III w. p.n.e.). Do ciekawszych odkryć należą fragmenty bransolet z węgla kopalnego (sapropelitu) oraz relikty dawnego warsztatu metalurgicznego.
Badania prowadzone są dzięki współpracy Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Muzeum Śląskiego w Katowicach, gdzie trafią odkryte w Samborowicach zabytki. Teren udostępniło gospodarstwo p. Jeremiasz.
Więcej w materiale filmowym z terenu wykopalisk (m.naszraciborz.pl wideo tutaj).
Bądź na bieżąco z odkryciami w Samborowicach - projekt Celt
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.