Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia28 września 201719:25

Osiem wieków Raciborza w dokumencie archiwalnym

Osiem wieków Raciborza w dokumencie archiwalnym  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Otwarta dziś ekspozycja obejmuje banery obrazujące dzieje raciborskiego dokumentu od czasów piastowskich oraz oryginały dyplomów, w tym pergaminowe uchwały raciborskich rajców, a także mapy. 

Raciborskie archiwalia przez wieki dzieliły losy miasta, często ulegając rozproszeniu lub niszczejąc podczas działań wojennych i klęsk żywiołowych. Ważne dla miasta dokumenty i akta przechowywane były przez wieki w ratuszu, ale, chociażby w 1574 roku, w wyniku pożaru spłonęła większość z nich. W 1810 roku utworzono we Wrocławiu Królewskie Śląskie Prowincjonalne Archiwum (Königliche Schlesische Provinzial Archiv zu Breslau), późniejsze Archiwum Państwowe. Do zasobu tego archiwum trafiły dokumenty z raciborskiej kolegiaty i znajdujących się w mieście szelularyzowanych klasztorów.

W połowie XIX wieku ksiądz dr Augustyn Weltzel, proboszcz w Tworkowie i historyk pisząc monografię miasta Raciborza, korzystał z archiwaliów miejskich, które przechowywane były w ratuszu. Praca Weltzela napisana w dużej mierze na bazie tego materiału stała się fundamentem naszej wiedzy o dawnym Raciborzu i ma wartość źródłową, jako że akta, z których czerpał informacje, w większości uległy zniszczeniu na skutek przeróżnych kataklizmów dziejowych.

W XX w zaczęto organizować opracowywać i udostępniać przechowywany materiał archiwalny. W Raciborzu urzędnik magistratu Karl Leib zebrał rozproszone dotąd dokumenty i akta w jednym miejscu. W 1913 roku dr Ezechiel Zivier, archiwista książąt pszczyńskich i redaktor wydawanego w Katowicach czasopisma „Oberschlesien”, opisał zasób archiwum miejskiego w Raciborzu, na który składały się 74 dokumenty pergaminowe z lat 1360–1733, kopiarz zawierający wszystkie przywileje miejskie z lat 1267–1558, a potwierdzone przez cesarza Maksymiliana II w 1575 roku, poza tym urbarz miasta i zamku raciborskiego z 1532 roku oraz urbarz wsi Studzienna z 1603 roku. Wśród dokumentów pergaminowych znajdowały się także dokumenty cechowe, poza tym w archiwum miejskim przechowywano 300 jednostek aktowych od 1640 roku do XIX wieku włącznie.

Po zakończeniu I wojny światowej archiwum miejskim opiekowali się Karl Leib wraz z Kurtem Kudlą, który zajmował się także biblioteką magistracką. Kurt Kudla sporządził szczegółowy inwentarz akt miejskich poprzedzony rozbudowanym wstępem, przedstawiającym historię archiwaliów.

Pod koniec II wojny światowej, w styczniu 1945 roku, w obawie przed zbliżającym się frontem najcenniejszy zbiór dokumentów został ewakuowany z Raciborza i trafił na teren Czechosłowacji (wrócił dopiero po ponad dwudziestu latach). Pozostałe w mieście akta miejskie spłonęły wraz z ratuszem.

Racibórz w 1945 roku znalazł się w granicach Polski. W 1950 roku rozpoczęło w Raciborzu działalność Powiatowe Archiwum Państwowe, podległe Wojewódzkiemu Archiwum Państwowemu w Katowicach. W latach 1953-1975 roku, po wyodrębnieniu się województwa opolskiego, raciborskie archiwum było podporządkowane Wojewódzkiemu Archiwum Państwowemu w Opolu. W 1975 roku miasto Racibórz włączono do województwa katowickiego i Wojewódzkie Archiwum Państwowe w Katowicach przejęło ponownie archiwum w Raciborzu.

W lipcu 1997 roku południowa Polska padła klęską powodzi, która nie ominęła również Raciborza. Pod wodą znalazło 730 metrów akt z raciborskiego archiwum. Akcja ratowania zasobu, dzięki zaangażowaniu całej załogi katowickiego Archiwum, została przeprowadzona z sukcesem i akta ocalono od fizycznej zagłady.

W 2004 roku, po licznych staraniach, Oddział otrzymał nową siedzibę od gminy Racibórz, zlokalizowaną w centrum miasta, w budynku dawnego klasztoru sióstr elżbietanek przy ulicy Solnej, do której przeprowadzono się rok później. Siedziba została oddana do użytku dzięki współpracy i wkładowi finansowemu władz samorządowych Raciborza.

Obecnie terytorialny zasięg działania Oddziału w Raciborzu Archiwum Państwowego w Katowicach obejmuje na terenie województwa śląskiego obszar miast na prawach powiatu: Rybnik i Żory oraz wszystkie miasta i gminy wchodzące w skład powiatów raciborskiego i rybnickiego.

Zgromadzony w raciborskiej placówce zasób według stanu na dzień 31 grudnia 2016 roku obejmował 449 zespołów i zbiorów z 143 188 j.a. o rozmiarze 1688,76 mb akt. Do cenniejszych materiałów należą akta miasta Raciborza (1360–1944), w którym znajdują się m.in. 74 dokumenty pergaminowe. Bezcenne materiały zawierają akta Komory Książęcej Zamku w Raciborzu (1701–1938) oraz akta Sądu Obwodowego w Raciborzu.

Ze względu na historyczne uwarunkowania (Racibórz to miasto, które w ciągu wieków zmieniało przynależność państwową) materiałów na temat dziejów miasta można także szukać w innych archiwach w Polsce, ale też w Czechach, Austrii i Niemczech.

800 Lat historii Raciborza w dokumencie archiwalnym - wystawę można oglądać w budynku Archiwum Państwowego przy ul. Solnej w godzinach jego otwarcia [strona domowa tutaj].

Autorzy:
Krzysztof Langer
Wojciech Mitręga
Reprodukcje:
Ewelina Kisiel
Michał Mączka
Oprawa graficzna:
Frodo sp.j.

Patronat honorowy Prezydenta Miasta Racibórz Mirosława Lenka
Projekt współfinansowany przez Miasto Racibórz w ramach inicjatywy lokalnej

Autor: (w), for. Grzegorz Piszczan,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności18 kwietnia 202510:47

Pożary i interwencje straży pożarnej w powiecie raciborskim [RAPORT]

Pożary i interwencje straży pożarnej w powiecie raciborskim [RAPORT] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. OSP Kuźnia Raciborska, Bojanów, Budziska
Reklama
Aktualności18 kwietnia 202507:00

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Przed nami długi, świąteczny weekend. Sprawdź, co będzie się działo w Raciborzu i okolicy, i gdzie warto się wybrać.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport18 kwietnia 202513:05

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

W najbliższą sobotę nie zabraknie sportowych emocji. Grać będą piłkarze od II ligi do C klasy Podokręgu Racibórz. Sprawdź, z kim zagra drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 18.04.2025
17 kwietnia 202522:23

Nasz Racibórz 18.04.2025

Nasz Racibórz 11.04.2025
14 kwietnia 202520:31

Nasz Racibórz 11.04.2025

Nasz Racibórz 04.04.2025
3 kwietnia 202518:29

Nasz Racibórz 04.04.2025

Nasz Racibórz 28.03.2025
27 marca 202520:16

Nasz Racibórz 28.03.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.