Od małej uliczki do wielkiej arterii. Kolej żelazna odmieniła Racibórz
Doprowadzenie w 1846 roku linii kolejowej do Raciborza odmieniło krajobraz miasta. Zaczęło się dynamicznie rozwijać, a niewiele dotąd znaczący trakt z Rynku w stronę placu Zborowego, nie kończący się nawet bramą miejską, stał się w krótkim czasie najbardziej reprezentacyjny w mieście - ze wspaniałymi kamienicami, bankami, sklepami oraz siedzibą starostwa. Na starych zdjęcia z Narodowego Archiwum Cyfrowego widać z najmniejszymi detalami obecną ulicę Mickiewicza, dawniej Dworcową.
Narodowe Archiwum Cyfrowe opublikowało ponad dwieście wyjątkowych przedwojennych zdjęć Raciborza z zachowanych zasobów Krajowego Urzędu Dokumentacji Fotograficznej - Górny Śląsk, który funkcjonował m.in. w Opolu (Landesbildstelle Oberschlesien in Oppeln) opublikowało Narodowe Archiwum Cyfrowe. Na naszraciborz.pl prezentujemy wydzielone tematycznie fragmenty kolekcji.
Ulica Mickiewicza, wcześniej: Pfarr-Gasse, Herren-Gasse, Dom-Str., Zbor-Platz, Bahnhof-Str., Adolf Hitler Str., Dworcowa, [~] (źródło: konkordancja nazw ulic, P. Newerla, Dzieje Raciborza i jego dzielnic, Racibórz 2008).
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany