Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia10 grudnia 201721:08

Luftschutzräume, czyli cywilne schrony przeciwlotnicze w budynkach mieszkalnych w Raciborzu

Luftschutzräume, czyli cywilne schrony przeciwlotnicze w budynkach mieszkalnych w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

W latach trzydziestych XX wieku w Raciborzu, podobnie jak w innych miastach położonych na terenie ówczesnych Niemiec podejmowano działania mające na celu ochronę ludności cywilnej na wypadek wojny - czytamy w nowym tekście przygotowanym przez Stowarzyszenie Odra 1945 z Raciborza. Temat wyjątkowo ciekawy, poświęcony pamiątkom po przedwojennym Ratibor. 

Rozwój technologii w lotnictwie po I wojnie światowej spowodował gwałtowny wzrost produkcji samolotów. Pojawiło się zatem niebezpieczeństwo rażenia celów (także cywilnych) z powietrza. Niemcy zdawali się rozumieć potrzebę ochrony przed skutkami ewentualnego bombardowania. Ówczesne czasopisma, w tym specjalistyczny miesięcznik „Luftschutz”, wypełnione były reklamami materiałów koniecznych do przebudowy wnętrz piwnic na potrzeby schronu przeciwlotniczego (Luftschutzraum, LSR). Ulegając propagandzie wiele osób decydowało się na przebudowę takich pomieszczeń. Podziemne schrony powstawały też przy budynkach użyteczności publicznej, zakładach pracy, szkołach i szpitalach.

Budynki wyposażone w schrony posiadały specjalne oznaczenie. Od 1944 roku na właścicielach i administratorach nieruchomości ciążył obowiązek oznakowania elewacji budynków mieszczących LSR. Na ścianach malowano białą farbą charakterystyczne strzałki kierunkowe (LS-Pfeile) wskazujące miejsce lokalizacji schronu. Pionowe oznaczenie wskazywało okna lub wyjścia ewakuacyjne, poziome – wejścia do LSR, poziome w połączeniu z pionową linią – miejsce łączenia schronu pomiędzy dwiema kamienicami. Często używano farby fluorescencyjnej, by ułatwić odnalezienie schronu w warunkach zaciemnienia czy awarii zasilania. Chodziło też o to, że w razie zbombardowania domu łatwo było znaleźć ekipom ratunkowym i odgruzować dostęp do ludzi w schronie. Okienka piwniczne pełniły rolę wyjść ewakuacyjnych w przypadku zasypania gruzem wejścia głównego. Posiadały zamykane od zewnątrz metalowe kraty lub drzwiczki. Miało to na celu zabezpieczenie wnętrza schronu przed podmuchami ciśnienia generowanymi przez wybuch bomby. Na niektórych Raciborskich budynkach do dzisiaj znaleźć można stare zawiasy i skoble. Przy ul. Waryńskiego ostały się oryginalne drzwi stalowe przy wejściu do ówczesnego schronu, na zewnątrz zaś widnieje krata zabezpieczająca wnętrze pomieszczenia.

Wyposażenie LSR zwykle zawierało sprzęt gaśniczy, hełmy, maski przeciwgazowe, stacjonarne filtry powietrza, łóżka lub drewniane ławki, koce, zbiorniki wody pitnej i zapasy żywności, a także toalety. W niektórych schronach znajdowały się nawet przeciwgazowe maski dla niemowląt. Podziemne konstrukcje nie chroniły przed bezpośrednim uderzeniem pocisku, jedynie przed falą uderzeniową i odłamkami. Wadą LSR była niska odporność ogniowa obiektu, stalowe drzwi co prawda zabezpieczały przed dostaniem się do wnętrza ognia, ale wysoka temperatura wraz z wydzielającym się tlenkiem węgla przenikała do wnętrza uniemożliwiając tym samym przeżycie ludziom przebywających we wnętrzu schronu. Pomieszczenia piwniczne w budynkach szeregowych często były połączone ze sobą osobnymi przejściami. Zamurowane cienkiej grubości cegłami, by móc w razie zawalenia się jednego wyjścia przekuć się do następnego pomieszczenia i bezpiecznie wyjść na zewnątrz.

W dzisiejszym Raciborzu natknąć się można na ślady i pozostałości po dawnych cywilnych schronach przeciwlotniczych. To między innymi strzałki LSR na murach domów oraz resztki mocowań zabezpieczeń przy okienkach piwnic. Przypominają nam nadal o mrocznym czasie wojny, która zniszczyła milionom ludzi życie.

#odra1945.wordpress.com

Autor: Stowarzyszenie Odra 1945, odra1945.wordpress.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności30 sierpnia 202410:51

Mieszkaniec bloku przy Mickiewicza twierdził, że ukąsił go tropikalny pająk

Mieszkaniec bloku przy Mickiewicza twierdził, że ukąsił go tropikalny pająk - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Do zdarzenia doszło w czwartek, 29.08., w jednym z budynków wielorodzinnych przy ulicy Mickiewicza w Raciborzu.

red.
Reklama
Aktualności1 września 202412:56

Kosmiczny wynik OSP Krzanowice na Samborowickim Armagedonie [FOTO i WIDEO]

Kosmiczny wynik OSP Krzanowice na Samborowickim Armagedonie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Pierwsze nocne zawody na boisku miejscowego LKS przeszły do historii. O główną wygraną rywalizowały zespoły z Sudołu, Roszkowa, Rudyszwałdu oraz gospodarze z Samborowic. Już na samym początku zawodów temat zwycięstwa rozstrzygnęli strażacy z Krzanowic, bijąc rekord toru.

Jan Ptak
Aktualności1 września 202409:07

Dożynki w parafii pw. św. Paschalisa w Raciborzu Płoni [FOTO i WIDEO]

Dożynki w parafii pw. św. Paschalisa w Raciborzu Płoni [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

1 września Parafia pw. św. Paschalisa w Raciborzu Płoni obchodzi coroczne dożynki. To ważne wydarzenie dla lokalnej społeczności, mające na celu podziękowanie za plony oraz wspólne świętowanie tradycji rolniczych, które od wieków kultywowane są w tej dzielnicy Raciborza.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport31 sierpnia 202419:59

C-klasowe derby Raciborza dla rezerw Studziennej [FOTO]

C-klasowe derby Raciborza dla rezerw Studziennej [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

31 sierpnia, w słoneczne sobotnie popołudnie, na boisku przy Sudeckiej doszło do derbowego starcia. Naprzeciw siebie stanęły zespoły z dwóch dzielnic Raciborza: LKS Wicher Płonia i rezerwy LKS Studzienna. Była to potyczka w ramach III kolejki drugiej grupy C klasy Podokręgu Racibórz.

(greh)
Aktualności30 sierpnia 202411:31

Raport 998. Plama w Wojnowicach, owady w Krzyżanowicach

Raport 998. Plama w Wojnowicach, owady w Krzyżanowicach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. grupa Racibórz 112
Reklama
Reklama
Aktualności1 września 202409:48

Raport 998. Pożar pustostanu przy Drewnianej w Raciborzu

Raport 998. Pożar pustostanu przy Drewnianej w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. poglądowe/arch. portalu - Katarzyna Kubik
Reklama
Aktualności1 września 202412:20

Dożynki w parafii Łubowice. Gospodarzem Ligota Książęca

Dożynki w parafii Łubowice. Gospodarzem Ligota Książęca - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Ligota Książęca w gminie Rudnik jest w tym roku gospodarzem parafialnych dożynek w Łubowicach. Przed godziną 10:00 w stronę łubowickiego kościoła wyruszył dożynkowy korowód.

(waw)
Sport30 sierpnia 202409:59

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Regionalny Informator Ekologiczny
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 30.08.2024
29 sierpnia 202420:28

Nasz Racibórz 30.08.2024

Nasz Racibórz 23.08.2024
22 sierpnia 202421:35

Nasz Racibórz 23.08.2024

Nasz Racibórz 16.08.2024
16 sierpnia 202410:42

Nasz Racibórz 16.08.2024

Nasz Racibórz 09.08.2024
8 sierpnia 202422:14

Nasz Racibórz 09.08.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.