Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia23 grudnia 201717:38

Racibórz i ziemia raciborska w okresie wielkiej wojny 1914-1918 cz. 10

Racibórz i ziemia raciborska w okresie wielkiej wojny 1914-1918 cz. 10  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Historia na weekend. Gazety rozpisywały się o wielu francuskich samochodach, które potajemnie miały przewozić przez Śląsk złoto w kierunku granicy francuskiego sprzymierzeńca – Rosji. 

Trzeba też dodać, że Rzesza była przed wojną w dużym stopniu uzależniona od eksportu żywności, także wielu innych produktów czy surowców. Po wybuchu wojny i wprowadzeniu przez Anglię blokady morskiej szybko pojawiły się pierwsze problemy w zaopatrzeniu w żywność. Tam gdzie jest niedobór, popyt przerasta podaż, rodzi się czarny rynek i ceny wzrastają. Rząd wprowadził wiec na niektóre produkty ceny minimalne. Dopiero w maju 1916 roku utworzono Wojenny Urząd Aprowizacji (Kriegsernährungsamt), zadaniem którego było zapobieganie i likwidowanie problemów w dostawach żywności oraz wyżywieniu ludności Rzeszy. W rzeczywistości jednak urząd ten nie był w stanie sprostać nałożonym na niego zadaniom.

Zakazy prasowe

Na prasę zostały nałożone nowe zadania. Wszystkie urzędy rządowe, centralne, prowincjonalne czy komunalne zamieszczały w prasie tysiące różnorodnych ogłoszeń i zarządzeń. Co gorsze, wiele urzędów nie płaciło za ich umieszczanie w prasie. Wiele zarządzeń dotyczyło stanu wojennego, np. właścicieli gospód i restauracji informowano o konieczności zamykania ich o godz. 22.00. Podróżnych informowano o zakazie podróżowania np. w rejony zagrożone przez nieprzyjaciela lub za granicę, o poszukiwaniu podejrzanych automobili, których właścicielami byli obywatele wrogich państw. W jednym z artykułów informowano o tragicznej śmierci kierowcy Antona Glombika spod Raciborza, który został przez patrol wojskowy zastrzelony na drodze z Nędzy do Markowic. Pomimo wielu sygnałów do zatrzymania samochodu, które Glombik otrzymał od żołnierzy nie zatrzymał pojazdu, który został ostrzelany, a kierowca przepłacił to życiem. Gazety rozpisywały się też o wielu francuskich samochodach, które potajemnie miały przewozić przez Śląsk złoto w kierunku granicy francuskiego sprzymierzeńca – Rosji.

Panika wojenna

Jak więc widać, wszędzie dało się odczuć wielką nerwowość, graniczącą nieraz z histerią, co powodowane było strachem przed obcymi szpiegami i dywersantami, którzy działają na terenie Rzeszy na jej zgubę. W prasie zamieszczano ostrzeżenia, które zachęcały do zdwojenia czujności, także wprost do śledzenia podejrzanych osób. Z wielkim prawdopodobieństwem istniały realne przesłanki do takich zachowań. Mieszkańców Gliwic ostrzegano przed piciem wody z kranów, bowiem istniało podejrzenie manipulowania wodociągów w okolicy Zawady oraz zatrucia wody. Donoszono też o próbach wysadzenia ważnych budynków, połączeń kolejowych, szyn oraz tuneli.

Zaraz po wybuchu wojny zmobilizowano tysiące weterynarzy, co spowodowało wielkie problemy, szczególnie w rolniczych terenach Rzeszy a także w większości wielkich Rzeźni.

Charytatywna praca kobiet

Bardzo intensywną działalność rozwinęły różnorodne organizacje kobiece, w szczególności te, zajmujące się pomocą socjalną i wsparciem rodzin. Także w działającym na terenie całego powiatu raciborskiego Ojczyźnianym Związku Kobiet (Vaterländischer Frauenverein), rozpoczęto intensywną pracę. Na początku sierpnia 1914 roku Związek ten zamieszczał w prasie wiele ogłoszeń dotyczących pracy Związku. Opisywano powstawanie w mieście lazaretów, w których personel medyczny rekrutował się głównie ze członkiń Związku, także organizację różnorodnych zbiórek, akcje wysyłania żołnierzom na froncie paczek, pomoc najbardziej potrzebującym, w tym rodzinom żołnierzy frontowych, różnorodne akcje charytatywne, bale, zbiórki, loterie, których celem była wszechstronna pomoc rannym żołnierzom, żołnierzom na froncie, ich rodzinom i najbardziej tej pomocy potrzebującym. Związek raciborski od początku organizował zbiórki materiałów, koszul, bielizny, pościeli, ręczników itp. Zachęcano też raciborzan do oddawania nieużywanych maszyn do szycia i innych rzeczy, które można było oddawać w budynku starostwa, w sali obrad rady, na obecnej ulicy Mickiewicza. Wszystkie ogłoszenia prasowe i inne były podpisywane przez zarząd Związku, do którego należały głównie okoliczne arystokratki oraz żony urzędników, m.in. panie: przewodnicząca von Selchow z Rudnika, jej zastępczyni, żona starosty pani Wellenkamp, starosta raciborski Wellenkamp jako sekretarz Związku, hrabina Henkel von Donnersmarck z Krowiarek, hrabina Saurma-Jeltsch z Tworkowa, pani von Schymonsky oraz panna Alexandra von Wrochem z Czerwięcic. Trzeba tutaj dodać, że ogólnoniemiecki Ojczyźniany Związek Kobiet liczył ponad milion członków, głównie z klasy średniej oraz arystokracji niemieckiej. 118 000 kobiet, w tym 19 000 na terenie przyfrontowym pracowało pod egidą Czerwonego Krzyża w szpitalach, lazaretach i innych ośrodkach pomocy rannym i kalekom.

Problemy z bilonem

Wielkie problemy wystąpiły też z bilonem, szczególnie z pieniądzem zdawkowym, także z monetami pełnowartościowymi (obiegowymi – Kurantgeld). Tych pierwszych brakowało, ponieważ przemysł wojenny potrzebował wielkie ilości miedzi, niklu, ołowiu, cyny, cynku, brązu, aluminium – metali, z których bito monety zdawkowe. Tych drugich zaś brakowało ponieważ większość obywateli chowało monety złote i srebrne na „czarną godzinę”, wielu zaś zamieniało banknoty na monety obiegowe. Raciborski oddział Banku Rzeszy informował swych klientów, że posiada ogromne zasoby srebrnych monet i „chomikowanie” tychże jest zupełnie nieuzasadnione. Pomimo tych zapewnień większość Niemców przetrzymywała w domach monety z metali szlachetnych, w trakcie wojny zaś przetapiano i niszczono wielkie ilości monet zdawkowych, co powodowało ich brak na rynku. Na nic zdawały się więc umieszczane w prasie apele, aby nie chować monet w domach, tylko tak jak dawniej płacić nimi w sklepach.

Cdn. Renata, Piotr Sput

Autor: Renata i Piotr Sput, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności7 stycznia 202521:37

Ruszyły rozmowy z syndykiem Rafako na temat przyszłości spółki

Ruszyły rozmowy z syndykiem Rafako na temat przyszłości spółki - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
39
Racibórz:

- Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, rozpoczęły się rozmowy z syndykiem Rafako dotyczące przyszłości raciborskiej spółki. Spotkanie odbyło się 7 stycznia w siedzibie Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) w Warszawie. Wzięli w nim udział Zarząd ARP, który w imieniu rządu pełni rolę lidera tego procesu, syndyk oraz jego zespół - podało biuro poselskie Gabrieli Lenartowicz (PO).

mat. nadesłany
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności7 stycznia 202519:56

Sensacyjne odkrycie w piwnicy raciborskiego muzeum!

Sensacyjne odkrycie w piwnicy raciborskiego muzeum! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Racibórz:

Podczas prac adaptacyjnych w piwnicy muzeum przy ul. Chopina, przygotowywanej pod wystawę stałą „Podziemny Racibórz”, odnaleziono niezwykłą pamiątkę z 1697 roku.

red.
Aktualności8 stycznia 202510:53

Nieprzytomny rowerzysta w Rudach

Nieprzytomny rowerzysta w Rudach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Kamil Kania
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności7 stycznia 202515:44

Czytamy dzieciom w Śląskim Oddziale Straży Granicznej

Czytamy dzieciom w Śląskim Oddziale Straży Granicznej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu
Aktualności8 stycznia 202521:36

Franciszkańskie szopki bożonarodzeniowe – tradycja i piękno także w Raciborzu

Franciszkańskie szopki bożonarodzeniowe – tradycja i piękno także w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Franciszkańskie szopki bożonarodzeniowe są jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Świąt Bożego Narodzenia. Ich historia sięga XIII wieku, kiedy to św. Franciszek z Asyżu w Greccio zaaranżował pierwszą żywą szopkę, pragnąc w prosty, lecz wymowny sposób oddać hołd nowonarodzonemu Dzieciątku.

Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 20.12.2024
20 grudnia 202410:11

Nasz Racibórz 20.12.2024

Nasz Racibórz 13.12.2024
12 grudnia 202421:45

Nasz Racibórz 13.12.2024

Nasz Racibórz 06.12.2024
5 grudnia 202421:06

Nasz Racibórz 06.12.2024

Nasz Racibórz 29.11.2024
28 listopada 202419:21

Nasz Racibórz 29.11.2024

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.