Historia Raciborza zapisana w starej fotografii
Badacze dziejów naszego miasta z pewnością wiedzą, co przedstawia to zdjęcie. Mniej obeznani mogą być zaskoczeni, że miała tu swoją fabrykę do dziś istniejąca firma, jeden z największych producentów wysokiej jakości stali narzędziowych i specjalnych w Europie.
Zakłady Böhler-Stahlwerke Styria miały siedzibę w Kapfenbergu w południowo-wschodniej Austrii. Stal Böhlera, ze względu na swoją jakość, była znana na całym świecie. Możliwości wykorzystania produktów górnośląskich hut skłoniły firmę do zbudowania zakładów na Górnym Śląsku. Nie bez znaczenia była możliwość zbytu produktów na terenie wschodniej Rzeszy. Z tych względów, w 1896 roku, w Raciborzu utworzono firmę Bracia Böhler & Sp. S.A. Jako miejsce zbudowania fabryki wybrano tereny przy ulicy Łąkowej, po prawej stronie linii kolejowej prowadzącej do Głubczyc. W celu ułatwienia zakładom Böhlera działania, w 1897 roku miasto zbudowało nową ulicę o trwałej nawierzchni jako przedłużenie ulicy Kościuszki, nadając jej nazwę Stalwerkstraße (ulica Zakładów Stalowniczych), dzisiejsza Stalowa. W fabryce wyrabiano stale warsztatowe i narzędzia najwyższej jakości. Po przyłączeniu znacznej części górnośląskiego zagłębia przemysłowego do Rzeczypospolitej, raciborskie zakłady Böhlera straciły rynki zbytu i rację bytu. Dlatego w 1924 roku zostały zamknięte. W latach 30. XX wieku tereny fabryki częściowo zajęła wytwórnia konstrukcji żelaznych A. Friedetzki. Po 1945 roku usadowiły się tam Raciborskie Zakłady Betoniarskie i Żelbetowe, zanim nie zbudowano nowego zakładu na rogu ulicy Łąkowej i Dąbrowszczaków.
Na zdjęciach fabryka Bracia Böhler & Sp. S.A. oraz fragment mapy pokazującej lokalizację tego miejsca dzisiaj.
fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe, fragment mapy esim.raciborz.pl, tekst P. Newerla, Dzieje Raciborza i jego dzielnic (Racibórz 2008).
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany