Historia Raciborza zaklęta w fotografii
Na starej fotografii z Narodowego Archiwum Cyfrowego widać pewien zaułek starego miasta. O jego historii wspomina Paweł Newerla.
- Od wschodu plac Długosza zamknięty jest ulicą Piwną. Dzisiaj nie ma żadnego uzasadnienia dla tej nazwy. Dawna nazwa to Malzstraße, od słodu - produktu niezbędnego do produkcji piwa. Na rogu Piwnej i Zborowej stał miejski browar, który w 1818 roku, wraz ze słodownią, miasto sprzedało za 8000 talarów burmistrzowi Johanowi Prechtowi. Magistrat, którego roczny budżet obejmował 10.000 talarów, potrzebowało pieniędzy na spłacenie długów wojennych w kwocie 25.000 talarów, związanych z wojnami napoleońskimi, w historiografii niemieckiej nazywanych niemieckimi wojnami wyzwoleńczymi. Pod koniec XIX wieku część zabudowań zamieniono na restaurację, a obok, przy ulicy Słodowej, powstał duży browar. Z czasem produkcji piwa zaniechano. Do 1945 roku mieścił się tu skład browarów Schultheiss-Patzendorfer. W 1945 roku browar uległ niewielkim zniszczeniom. Do wczesnych lat 60. XX wieku mieściła się w nim wylęgarnia drobiu, dopóki nie przeniesiono jej na ulicę Rybnicką - pisze Paweł Newerla w Dziejach Raciborza i jego dzielnic (wyd. WAW 2008).
Zdjęcie Nowego Targu (dziś pl. Długosza) z budynkiem browaru pochodzi ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego. Pocztówkę browaru wystawiono niedawno na sprzedaż w jednym z portali aukcyjnych. Skrzynki na piwo z przedwojennych raciborskich browarów obecnie znajdują się w zbiorach Muzeum w Raciborzu.
opr. (w)
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany