Raciborskie plaże i pływające baseny FOTO
W upalne dni dawni raciborzanie pakowali koce i drobny prowiant po czym szli biwakować nad Odrę. Było kilka raciborskich plaż, gdzie raczono się kąpielą, a po rzece pływały baseny, w których wodna rozrywka była bezpieczna. Czy dziś woda w Odrze jest na tyle czysta, by w niej pływać? Na zdjęciu amatorzy odrzańskich kąpieli w Chałupkach.
Przedwojenna prasa co rusz donosiła o utonięciach w zdradliwym miejscami korycie rzeki. Wybierano więc płycizny, a te znajdowały się na wysokości obecnej ul. Nowomiejskiej (widać ją na jednej z archiwalnych fotogragii) albo przy przy ul. 1 Maja (dawniej Eichendorffa). Tam funkcjowały też gęsto uczęszczane plaże.
Jak pisze Paweł Newerla w Dziejach Raciborza i jego dzielnic, Racibórz miał jako jedno z pierwszych miast na Górnym Śląsku otwartą pływalnię. Mieściła się nad Odrą przy ulicy 1 Maja, w pobliżu mostu w ciągu ulicy Piaskowej. Początkowo był to obszar wody odgraniczony od nurtu beczkami. W ten sposób utworzono jeden basen niewielkich jednak rozmiarów. Przy wezbraniu zagrodzenie przysporzyło wiele problemów. Z tego powodu dokonano zmian. Na nadbrzeżu urządzono teren trawiasty, na którym można było odpoczywać. Z niego, po skarpie, prowadziły schody do rzeki. Na wodzie umieszczono 48 kabin kąpielowych, z których 21 było przeznaczonych dla kobiet. Dla dzieci urządzono kilka oddzielnych bud. Kabiny były nałożone na wodę, w związku z czym nie utrudniały przepływu wody nurtu w przypadku powodzi. Korzystanie z pływalni było jednak utrudnione ze względu na stale zmieniający się poziom wody. Na zdjęciu z numerem 186 widać pływalnię przy obecnej ul. 1 Maja, a na kolejnej foto plażowiczów przy ówczesnej ul. Eichendorffa. Ciekawe jest również zdjęcie powojenne, z kursu sportów wodnych w Raciborzu (ze zbiorów Henryka Sowika). Od lipca 1925 roku miasto miało kompleks basenów przy obecnej ul. Bema.
Dziś nietrudno znaleźć amatorów odrzańskich kąpieli, m.in. na wysokości Polderu Buków albo za Rafako. Do wody chętnie wskakują wodniacy, głównie z Czech, m.in. po zawodach w Chałupkach. Morsy decydują się nawet spływy odrzańskie w samych kombinezonach od Raciborza do Szczecina, a morsy na wejście do Odry w środku mroźnej zimy. Wszyscy zapewniają, że nie mają problemów skórnych ani gastrycznych. Woda nadaje się do kąpieli - przekonują.
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach publikuje badania wody w Odrze i jej dopływach, ale ostatnie dostępne na stronie www tej instytucji datowane są na 2012 r. Stan rzeki określa się w nich jako zły, wskazując na zanieszczyczenia ze źródeł komunalnych, czyli ścieki trafiające do nurtu z wielu wsi, gdzie nie ma kanalizacji.
Pozostałe zdjęcia i pocztówki pochodzą ze zbiorów Muzeum w Raciborzu, wyd. WAW oraz Alfreda Otlika.
red.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany