W raciborskim archiwum odkryto plan śródmieścia z 1844 roku
- Plan jest o tyle ciekawy, że powstał jeszcze przed budową dworca - informuje nas Krzysztof Langer, kierownik Archiwum Państwowego w Katowicach Oddział w Raciborzu. Można zobaczyć jak wyglądało nasze miasto przed ponad 170 laty. Zdjęcia w galerii.
- Przypadkowo, przy wykonywaniu kwerendy, odnalazłem plan śródmieścia wraz z zazanczonym projektem dworca raciborskiego i projektem poprowadzenia linii kolejowej. Plan pochodzi z 1844 r. W latach 1844-1846 powstała linia kolejowa łącząca m.in. Racibórz z Kędzierzynem, a w 1847 z Berlinem i Wiedniem. W 1847 został wybudowany dworzec kolejowy. Plan jest o tyle ciekawy, że powstał jeszcze przed budową dworca. Zaznaczono na nim rownież lokomotywownię - informuje K. Langer.
Budowa linii kolejowej oraz dworca była początkiem dynamicznego rozwoju miasta, wyjściem poza średniowieczne mury. Wówczas to - na wysokości pl. Zborowego - wytyczono szeroką, reprezentacyjną ulicę Dworcową. Ten Racibórz z końca II połowy XIX wieku znamy z setek pocztówek. Mapa pozwala jednak wejrzeć w kształt śródmieścia w I połowie XIX wieku, w tym w stosunki własnościowe, czyli ustalić właścicieli gruntów.
Podobna mapa, datowana na 1843 rok, znajduje się w zbiorach Muzeum w Raciborzu. Została odkryta w latach 80. w sygnaturce na dachu kaplicy zamkowej na Ostrogu. Jej znana z racji zaznaczenia na niej tajemnego przejścia pod Odrą, z zamku w rejon klasztoru św. Ducha. Na niej również, około 1858 roku, podczas odbudowy zamku po pożarze, naniesiono odręczenie lokalizację raciborskiego dworca.
(w)
Prezentowane materiały pochodzą z zasobu Archiwum Państwowego Oddział w Raciborzu oraz Muzeum w Raciborzu.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany