Raciborska mapa pamięci na Zaduszki 2018
Cichociemny, policjant zamordowany w Ostaszkowie, powstańcy śląscy działający po latach w akowskiej konspiracji, bohater spod Tobruku, żołnierz niezłomny, który przeszedł piekło ubeckich więzień, łączniczka Armii Krajowej, mechanik pokładowy z 309 Dywizjonu RAF, komendant Obwodu IV Śląskiego Okręgu Armii Krajowej, kapelan Narodowych Sił Zbrojnych. Co łączy ich wszystkich poza służbą Polsce w czasie II wojny światowej? Wszyscy spoczywają na raciborskich nekropoliach. Ich upamiętnieniem zajmują się autorzy projektu MAPA PAMIĘCI.
- Od zeszłego roku, w którym ruszyliśmy z Mapą, udało nam się zidentyfikować 14 grobów naszych Bohaterów - informuje Andrzej Tomczyk z raciborskiego Zakładu Poprawczego, pomysłodawca projektu - Część z nich jest opatrzona inskrypcją informującą o żołnierskiej przeszłości zmarłego, więc tu sprawa była prosta. Większość nagrobków nie jest jednak w ten sposób opisana, czemu wcale nie możemy się dziwić, jeśli sobie uświadomimy, że jeszcze wiele lat po wojnie przyznanie się do akowskiej przeszłości oznaczało potężne kłopoty. Należało więc podjąć próbę dotarcia do rodzin zmarłych i do posiadanych przez nich dokumentów. Kilka grobów udało się opisać dzięki informacjom na portalu naszraciborz.pl (o projekcie pisaliśmy tutaj) - w ten sposób dotarliśmy m.in. do krewnych bohatera spod Tobruku i Monte Cassino, żołnierza samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, bombardiera Mariana Januszewskiego, który w wieku 101 lat zmarł w Australii czy rodziny ppor. Zbigniewa Pałysa, żołnierza niezłomnego, który po wojnie nie ujawnił się i nigdy nie pogodził się z pojałtańskim ładem narzuconym Polsce. Liczymy, że uda się znaleźć groby wszystkich tych, którzy walce o wolną Polskę oddali najlepsze lata swojego życia.
Dzień przed Świętem Zmarłych wychowankowie placówki wykonali drobne prace porządkowe wokół grobów i zapalili na nich znicze.
-Efektem naszych poszukiwań docelowo ma stać się album, w którym zaprezentowane zostaną zdjęcia, unikatowe skany rodzinnych archiwaliów i biogramy Bohaterów-dodaje Tomczyk- Chciałbym, abyśmy pamiętali o nich nie tylko w Dniu Zadusznym czy 11 listopada - ich życie powinno być moralnym drogowskazem dla wszystkich nas, przede wszystkim zaś dla młodych ludzi żyjących w tych pozbawionych autorytetów czasach. Spotykam się z rodzinami zmarłych, rozmawiamy, i widzę, że jest wielka potrzeba przekazania tej rodowej spuścizny, ocalenia jej od zapomnienia. A są to często prawdziwe białe kruki - pamiętniki, dzienniki, listy, grypsy więzienne, fotografie. Nie wolno nam o tych ludziach zapomnieć - kończy Tomczyk.
Wszyscy, którzy posiadają informacje o spoczywających na raciborskich nekropoliach bohaterach polskich walk o niepodległość proszeni są o kontakt z autorem projektu pod numerem telefonu 605 045 636 lub adresem mailowym: a.tomczyk@raciborz.zpisdn.gov.pl
#AT
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.