Odra 1945 na tropie historii. Kamienne drogowskazy
W naszych okolicach można natrafić jeszcze na pozostałości po dawnych kierunkowskazach. Miały one różne kształty i formy. Malowane lub wykuwane w górnej płaszczyźnie kamiennego słupa strzałki oraz nazwy miejscowości (czasem odległości w km), wskazywały odpowiedni kierunek podróży - piszą członkowie Stowarzyszenia Odra 1945 z Raciborza.
Od dawna człowiek przemierzał pieszo lub za pomocą różnych środków transportu tereny na ziemi. Tworzyły się wówczas trakty, ścieżki, dukty. Aby ułatwić sobie orientację w terenie, ludzie stawiali przy trasach przeróżne znaki. Były to oznaczenia na drzewach, skałach, drewnianych palikach czy kamiennych słupach.
W naszych okolicach można natrafić jeszcze na pozostałości po dawnych kierunkowskazach. Miały one różne kształty i formy. Malowane lub wykuwane w górnej płaszczyźnie kamiennego słupa strzałki oraz nazwy miejscowości (czasem odległości w km), wskazywały odpowiedni kierunek podróży. Niektóre z nich stoją tuż przy drodze lub na skrzyżowaniu dróg, inne zobaczyć można w obrębie łąk oraz rolniczych pól. Warto wspomnieć o tym, iż te kamienne słupy mają dość starą metrykę, która sięga okresu sprzed 1945 roku.
Drogowskazy kamienne (niem. Wegweiser) to odkuwane bloki granitu o znormalizowanym systemie budowy (obelisk zwieńczony w formie ostrosłupa). Większość zachowanych obiektów wchodzących niegdyś w skład całego systemu kamiennych drogowskazów, pochodzi jeszcze z XIX wieku. Drogowskazy takie głównie ustawiano rzecz jasna na rozstajach dróg lub przed nimi. Malowane lub wykuwane w górnej płaszczyźnie kamiennego słupa strzałki oraz nazwy miejscowości (czasem odległości w km), wskazywały odpowiedni kierunek podróży.
Czas nieubłaganie zaciera ślady z przeszłości. Do dziś nie przetrwało niestety wiele takich kamiennych drogowskazów. My prezentujemy te, które ocalały w okolicach Gamowa, Jastrzębia, Krowiarek i Modzurowa.
#Stowarzyszenie Odra 1945 Racibórz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany