Kartka z kalendarza. Pruska droga do Raciborza
16 grudnia 1740 roku król Prus Fryderyk II Wielki wkroczył na austriacki Śląsk. Jego armia zajęła go w ciągu dwóch miesięcy. Trzy wojny śląskie pomiędzy Austrią a Prusami toczyły się do 1763 roku. W ich efekcie księstwo raciborskie z Raciborzem znalazło się pod berłem Hohenzollernów. Przy Austrii Habsburgów pozostał jedynie Śląsk Cieszyński, Karniowski i Opawski.
Z początkiem XIX wieku Prusy przeprowadziły reformy gospodarcze, oświatowe, administracyjne i wojskowe. Z końcem I poł. tego stulecia doprowadziły do Raciborza kolej żelazną. Był to początek wielkiej rewolucji przemysłowej w naszym mieście. Z małego 3-tysięcznego miasteczka Racibórz urósł do ponad 50-tysięcznego prężnego ośrodka gospodarczego i kulturalnego. W 1871 r. stał się częścią II Rzeszy, po 1918 r. pozostał w granicach Niemiec. W polskie ręce wrócił w maju 1945 roku.
Przypomnijmy, w 1327 roku ostatni raciborski Piast złożył hołd lenny królowi Czech. Od tego czasu księstwo raciborskie, należące później do Przemyślidów opawskich a potem stanowiące dobro zastawne, należało do Korony czeskiej i wraz z nią wchodziło w skład monarchii Habsburgów do czasu przejęcia przez Prusy. Ten czas oceniany jest jako okres stagnacji miasta po rozkwicie z czasów rządów piastowskich (1108-1327).
(w)
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany