Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia8 stycznia 202020:35

Tajemnice III Rzeszy. Niemieckie linie defensywne pod Raciborzem w 1945 roku

Tajemnice III Rzeszy. Niemieckie linie defensywne pod Raciborzem w 1945 roku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Słabo uzbrojeni cywile mieli w założeniu dowództwa Wehrmachtu opóźniać zwycięski pochód Armii Czerwonej. W okolicach Raciborza powstały trzy defensywne linie – Bison, Wissent i Volkssturm Stellung. Temat podejmuje Lukas Videcky.

W niniejszym, krótkim artykule cofniemy się do lutego roku 1945. Właśnie te dni były kulminacyjnym momentem starań miejscowych niemieckich rządców o zbudowanie w okolicach Raciborza czegoś, co mogłoby zatrzymać zbliżającą się Armię Czerwoną.

O jednostkach zajmujących się tego typu pracami, m. in. o Organizaci Todta czy o żeńskich grupach budowlanych, było już napisane wiele. Jest zatem oszałamiającym faktem to, iż sami naczelnicy NSDAP w porozumieniu z dowódcami Wehrmachtu, pokładali nadzieję w cywilach. Do tego stopnia nawet, że o pobliskie linie obronne mieli się starać wybrani mieszkańcy pobliskich wsi. Tym to sposobem, w lutym 1945 wokół Raciborza, powstaje półokrąg defensywnej linii, która przetrwała jeszcze długi czas w rękach niemieckich.

Od końca stycznia 1945 roku obowiązywało rozporządzenie XI żeńskiego, wyższego dowództwa w Jeleniej Górze (Hirschbergu) o budowie tylnych pozycji czy przeciwczołgowych przeszkód, w wyniku czego w okolicach Raciborza powstały trzy defensywne linie – Bison, Wissent i Volkssturm Stellung. Obok wymienionych linii doszło także do rozbudowy tylnych pozycji w głąb. We wspomnianym czasie dochodzi zatem do budowy tylnych pozycji obronnych na ziemi głubczyckiej i hluczyńskiej. Oba regiony razem z Raciborzem utworzyły pewną całość, która była podporządkowana miejscowemu przywódcy NSDAP z Katowic, Herbertowi Häßlerowi, od którego również wzięła później swoją nazwę – Oberabschnitt Häßler. Obszar ten był w dalszej kolejności podporządkowany przywódcy obszaru Górnego Śląska, którym był Walther Springorum, cytowany swego czasu jako Oberpräsident i jako Reichsverteidigungskommissar für Bezirk Oberschlesien.

bastion1

Siedzibą pierwszego sztabu robotniczego był Kietrz położyny na terenie między Głubczycami a Raciborzem, kolejna wzmianka mówi natomiast o pobliskim, czeskim Krawarzu (Kravaře ve Slezsku). W drugim przypadku znaleźlibyśmy samego komisarza Rzeszy do spraw obrony w ówczesnej siedzibie żupy Górny Śląsk, która od końca roku 1945 było ewakuowane do Nysy.

Głównym zadaniem wspomnianych sztabów robotniczych była budowa tylnych pozycji. Te miały służyć pomocą przybywającym oddziałom pospolitego ruszenia czy oddziałom obronnym. Fundamentalne były tutaj dwa rodzaje przeszkód przeciwczołgowych. Pierwsze były przeszkodami przednimi, zlokalizowane na przykład na początku wsi, a które miały służyć jako przejście w stan pogotowia dla przeszkody głównej. Przeszkoda główna była umiejscowiona w centrum obstawionej wsi i miała być usytuowana tak, aby jej zamknięcie nie trwało dłużej aniżeli 15 minut.

bastion2

Oczywiście liczono się z uzbrojeniem dla poszczególnych przeszkód. Uzbrojenie miało służyć głównie oddziałom pospolitego ruszenia w czasie starć z opancerzonymi jednostkami Armii Czerwonej. W większości jednak przypadków, jeśli uzbrojenie mieli do dyspozycji, było to uzbrojenie w postaci przestarzałego karabinu maszynowego w większości zagranicznej proweniencji, z różnym stanem amunicji, kilka karabinów wątpliwej jakości i wszelakiej proweniencji.

W wielu przypadkach bez amunicji i po kilka przeciwczołgowych broni w postaci Panzerfaustu czy Panzerschercku. Oprócz grup znajdujących się pod głównymi przeszkodami, miały być rozmieszczone w poblisku także kolejne, mniejsze formacje aby wspomóc starania sił przy głównej przeszkodzie. To, że formacje miały się składać z trzech obrońców, dwóch z bronią przeciwczołogową i jednym z karabinem jak również to, iż ci mężczyźni wielokrotnie nie byli nawet przeszkoleni, świadczy fakt iż ich doświadczenie bojowe było minimalne.

Owa struktura defensywnych linii była podstawą do budowy całości wybranych pozycji. Mało tego, wszystko opierało się o system wczesnego ostrzegania przeciwczołgowego, którym mieli się zajmować osoby z pospolitego ruszenia. Zakładano, że to właśnie pospolite ruszenie będzie na pierwszej lini starcia z nieprzyjacielem do czasu przybycia wojsk właściwych.

bastion4

W owym czasie było wydane rozporządzenie, że każdy, kto zniszczy 1-3 czołgów otrzyma żelazny krzyż drugiej kategorii, jeśli natomiast członkowi pospolitego ruszenia uda się zniszczyć 4-5 czołgów nieprzyjaciela – otrzyma żelazny krzyż pierwszej kategorii. Pozostaje jednak pytaniem, na ile wspomniane rozporządzenie było motywujące. Aby zrozumieć daną sytuację, musimy przyjrzeć się bliżej poszczególnym batalionom pospolitego ruszenia. Jako przykład posłużyć może batalion utworzony w okolicach Krnova, który był powołany w połowie marca 1945.

Armia sama w sobie nie była odpowiedzialna za budowę pozycji, a jedynie za ich używanie i obronę, przez co warto zerknąć na rozkład sił zaangażowanych w budowę. Warto również dodać, iż z końcem wojny, niemalże wszędzie, mężczyźni zaciągali się do armii bądź pospolitego ruszenia. Dotyczyło to również i jednostek robotniczych Organizacji Todta. Wyjątek tutaj stanowią jednostki, które brały udział w budowie pozycji w okolicach Opavy. Jednostki te były zwolnione z prac na czas budowy. Jak zauważyć można na podstawie nieniejszej tabeli, na terenie podległym Herbertowi Häßlerowi członków Organizacji Todta znajdzie się niewielu.

bastion5

bastion6

Autor: Lukas Videcky (Czechy), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: pizzę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności4 kwietnia 202507:00

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Jarmarki wielkanocne w Raciborzu i Rudach, półmaraton w Kuźni Raciborskiej, czy Zamkowa Akademia Leśnika, to wybrane z wydarzeń, jakie będą miały miejsce w najbliższych dniach. Sprawdź, co jeszcze będzie się działo w Raciborzu i okolicy.

red., fot. poglądowe/arch. portalu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności3 kwietnia 202516:12

Kurs Nordic Walking w bibliotece na Ostrogu

Kurs Nordic Walking w bibliotece na Ostrogu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Biblioteka Racibórz
Reklama
Sport4 kwietnia 202512:55

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Przed nami pierwszy kwietniowy weekend, który dostarczy wielu sportowych emocji. Najwięcej z nich będzie na piłkarskich boiskach od II ligi do C klasy Podokręgów Racibórz i Rybnik. Rozegrany zostanie także turniej finałowy w Zoo-Mar JP Telebim RLPS oraz kolejne mecze I i II ligi kobiet w piłce ręcznej.  Sprawdź, z kim zagra drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Aktualności3 kwietnia 202510:07

Nieużytki w ogniu przy Wita Stwosza w Łęgu

Nieużytki w ogniu przy Wita Stwosza w Łęgu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. grupa Racibórz 112
Reklama
Reklama
Reklama
Sport4 kwietnia 202517:08

Raszczyce Cup 2025. Piłkarska rywalizacja ponad pięciuset zawodników [FOTO]

Raszczyce Cup 2025. Piłkarska rywalizacja ponad pięciuset zawodników [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

W dniach 29-30 marca w Raszczycach odbył się dwudniowy turniej piłki nożnej dzieci Raszczyce Cup 2025, którego organizatorem był LKS Brax-Ton Raszczyce. W wydarzeniu wzięło udział aż 40 zespołów, co przełożyło się na ponad 500 zawodników oraz trenerów. Młodzi piłkarze z roczników 2014, 2015, 2016 i 2017 rywalizowali zgodnie z unifikacją PZPN na dwóch boiskach jednocześnie.

Materiał nadesłany
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 04.04.2025
3 kwietnia 202518:29

Nasz Racibórz 04.04.2025

Nasz Racibórz 28.03.2025
27 marca 202520:16

Nasz Racibórz 28.03.2025

Nasz Racibórz 21.03.2024
20 marca 202518:23

Nasz Racibórz 21.03.2024

Nasz Racibórz 14.03.2025
13 marca 202521:59

Nasz Racibórz 14.03.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.