Stal narzędziowa z Raciborza podbijała światowe rynki
Historia na weekend. W 1895 roku, skuszony bliskością górnośląskich hut i planami obniżenia ceł oraz widząc duży potencjał sprzedaży na rynkach Europy Wschodniej, w Raciborzu zainwestował renomowany już wówczas producent stali – firma Gebr. Böhler & Co. AG.
Jej dynamiczny rozwój, za sprawą Alberta Böhlera (1845-1899), datowany jest od 1872 roku, od momentu inwestycji w austriackie fabryki broni. Do czasu budowy zakładu w Raciborzu, bracia Böhler mieli już przedstawicielstwa bądź fabryki w: Hamburgu, Kopenhadze, Moskwie, Petersburgu, Kijowie i Gliwicach. W 1882 roku powstały Böhler Freres & Cie w Paryżu oraz Böhler Brothers & Co. w Sheffield. W 1886 roku firma była już obecna w Berlinie, Frankfurcie, Lipsku, Düsseldorfie i Stuttgarcie oraz w Bostonie. W 1889 roku ciesząca się renomą stal Böhler trafiła na rynek japoński.
Pojawienie się spółki w Raciborzu było wielkim wydarzeniem. Na miejsce fabryki wybrano tereny przy obecnej ulicy Łąkowej, po prawej stronie linii kolejowej prowadzącej do Głubczyc. W 1897 roku, chcąc wesprzeć inwestora, miasto zbudowało nową ulicę o trwałej nawierzchni jako przedłużenie ulicy obecnej ulicy Kościuszki, nadając jej nazwę Stalwerkstraße (ulica Zakładów Stalowniczych), dzisiejsza Stalowa.
Raciborska fabryka przetwarzała stal na wysokiej jakości, trwałe narzędzia oraz materiały konstrukcyjne dla przemysłu samochodowego, lotniczego i silnikowego. Górnośląskim interesom spółki zaszkodził plebiscyt i włączenie części Górnego Śląska do Polski. Gebr. Böhler & Co. AG straciła rynki zbytu, a narastający kryzys doprowadził ostatecznie do zamknięcia zakładu w 1924 roku.
W latach trzydziestych XX wieku tereny fabryki częściowo zajęła wytwórnia konstrukcji żelaznych Friedetzky & Koch. Po 1945 roku usadowiły się tam Raciborskie Zakłady Betoniarskie i Żelbetowe, przeniesione później do nowego zakładu na rogu obecnych ulic Łąkowej i Dąbrowszczaków.
Böhler Edelstahl GmbH & Co KG istnieje do dziś i jest jedną z najbardziej liczących się firm w dziedzinie rozwoju i produkcji stali specjalnych, światowym liderem w branży stali o wysokiej prężności i stali narzędziowych.
Zdjęcia ze zbiorów wyd. WAW, Alfreda Otlika, Henryka Sowika oraz Archiv Böhler Edelstahl i Bildarchiv Austria, ÖNB
Albert Böhler 1845–1899
Prospekt z historią firmą
Komentarze (0)
Dodaj komentarz