Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia16 lipca 202023:15

Paweł Newerla pisze historię raciborskiej poczty

Paweł Newerla pisze historię raciborskiej poczty - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Znany raciborski badacz podejmuje tym razem temat, który jak dotąd nie miał szerszego omówienia w literaturze. Początku sięgają już XV wieku. Po epoce dyliżansów przyszedł czas na kolej żelazną.

- Przekazywanie informacji od tysiącleci stanowiło problem dla ludzkości. Żeby nie sięgać zbyt daleko przypomnijmy jedynie, że w 490 roku przed naszą erą Grecy stoczyli pod Maratonem zwycięską bitwę z Persami. Według legendy posłaniec Filippides pobiegł 37 km do Aten, aby opowiedzieć o zwycięstwie i poinformować Ateńczyków, że płynie ku nim flota perska. Posłaniec po przekazaniu wiadomości padł martwy. Wiadomo, że to zdarzenie stało się asumptem do wprowadzenia w 1896 roku do zawodów olimpijskich konkurencji „bieg maratoński” - pisze Paweł Newerla, autor Dziejów Raciborza i jego dzielnic. 

Odcinków będzie sporo, a pierwszy dostępny jest już na portalu historycznym ziemiaraciborska.pl

Autor: Paweł Newerla, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności11 lutego 202510:57

Pobicie z użyciem noża przy Wojska Polskiego. Dwóch Gruzinów zatrzymanych

Pobicie z użyciem noża przy Wojska Polskiego. Dwóch Gruzinów zatrzymanych - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
Racibórz:

Raciborscy policjanci zatrzymali dwóch obywateli Gruzji, którzy pobili obywatela Ukrainy, a jeden z nich zranił go nożem. Pokrzywdzony z obrażeniami ciała trafił do szpitala. Mężczyźni usłyszeli już zarzuty pobicia z użyciem niebezpiecznego narzędzia oraz spowodowania uszczerbku na zdrowiu. Decyzją sądu zostali tymczasowo aresztowani. Grozi im do 8 lat więzienia.

KPP Racibórz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności11 lutego 202512:28

Karnawałowe brzmienia w Państwowej Szkole Muzycznej w Raciborzu

Karnawałowe brzmienia w Państwowej Szkole Muzycznej w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Raciborzu 10 lutego 2025 roku odbył się wyjątkowy koncert karnawałowy. Wypełniona po brzegi publiczność mogła usłyszeć zarówno przeboje muzyki klasycznej, jak i rozrywkowej.

fot. J. Ptak
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 07.02.2025
6 lutego 202519:32

Nasz Racibórz 07.02.2025

Nasz Racibórz 31.01.2025
30 stycznia 202520:04

Nasz Racibórz 31.01.2025

Nasz Racibórz 24.01.2025
23 stycznia 202521:08

Nasz Racibórz 24.01.2025

Nasz Racibórz 17.01.2025
16 stycznia 202519:03

Nasz Racibórz 17.01.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.