Dzieje raciborskiej poczty, parków i cystersów
Po wakacyjnej przerwie kolejne teksty dla miłośników ziemi raciborskiej. Kolejna część dziejów raciborskiej poczty Pawła Newerli. Zapraszamy też na wakacyjne wędrówki do parków w gminie Krzyżanowice.
W 1743 roku ostatecznie wprowadzono na Śląsku pruski system działania poczty z podziałem placówek pocztowych na urzędy pocztowe i strażnice pocztowe, podporządkowane urzędom pocztowym. Na Górnym Śląsku działało 6 urzędów pocztowych: Grodków, Nysa, Prudnik, Opole, Racibórz i Tarnowskie Góry. Z działających 9 strażnic pocztowych cztery były podporządkowane urzędowi w Raciborzu: Koźle, Pszczyna, Rybnik i Żory. W 1766 r. liczba strażnic pocztowych zwiększyła się do 25, w tym w Baborowie, Hulczynie (Hultschin, obecnie Hlučín w Czechach), Kietrzu i Głubczycach, podporządkowane urzędowi pocztowemu w Prudniku. Strażnicę pocztową w Koźlu, wcześniej podległą Raciborzowi, poddano nadzorowi urzędu w Opolu. Historia poczty na ziemi raciborskiej (2)
Znamy historie zamków i pałaców, ale co możemy powiedzieć o otaczających je parkach. One również mają swoją historię. Sporo można powiedzieć o drzewach, pozostałej florze i bogatej faunie. Pisze o tym ze znawstwem Elżbiet Skrzymowska.
Park pałacowy w Krzyżanowicach
Przypominamy również tekst archeolog Krystyny Kozłowskiej o grach, jakim oddawali się w średniowieczu raciborzanie. Jest też artykuł o historii cystersów. To wstęp do kolejnych publikacji poświęconych mnichom z Rud.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany