Najstarszy przewodnik po mieście Raciborzu
W Bibliotece Narodowej w Warszawie, w zbiorze „Polona”, stanowiącym tak zwaną „domenę publiczną” (jej zasób może być dowolnie wykorzystywany), pod numerem inwentarzowym 319.179, znajduje się niewielka książeczka pod nazwą „Führer durch Ratibor und Umgebung” (Przewodnik po Raciborzu i okolicy).
Została ona wydana przez wydawnictwo Leo Woerl’a, mające siedziby w Würzburgu oraz w Wiedniu. Z okładki wynika, iż jest to już drugie wydanie tego przewodnika, a jego cena wynosiła 50 fenigów. We wstępie napisano, że książeczka – owe II wydanie – została wydana w 1891. Niestety nie udało się ustalić, kiedy ukazał się nakład pierwszy.
Warto zauważyć, że już Rzymianie używali słowa „itineraria” (opisy podróży). Pod tym pojęciem rozumiano plany tras z opisami traktów, odległości, stacji postojowych itd. Zachowała się kopia rzymskiej tabeli z około 375 roku, tzw. „Tabula Peutingeriana”. Jest to zwój pergaminu o szerokości 34 cm i długości 675 cm, przechowywany obecnie w Bibliotece Narodowej w Wiedniu. Zawiera on sieć traktów od Hiszpanii po Indie. Dodajmy, że w okresie średniowiecza „Itineraria” służyły także pielgrzymom.
Cały tekst Pawła Newerli dostępny na portalu historycznym ziemiaraciborska.pl
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany