Felix Przyszkowski - raciborski król wina cz. 2
Specjalnością firmy Felix Przyszkowski jest import win węgierskich na teren Niemiec i zapewne żaden z zakładów winiarskich w Niemczech nie osiągnął takich wyników, nie mówiąc o ich przekroczeniu. Nawet na terenie Węgier nie ma takich firm handlujących winami, które mogłyby poszczycić się takimi zapasami najlepszych win górno-węgierskich i węgierskich słodkich win medycznych, jakie ma Felix Przyszkowski - pisano o słynnym składzie win z Raciborza (Ratibor). Druga część historii króla win, Felixa Przyszkowskiego, zredagowana przez Pawła Newerlę.
O wielkości składów w winiarniach Przyszkowskiego pewne wyobrażenie dają poniższe dane. Podczas kontroli urzędu celnego, przeprowadzonej w dniu 10 czerwca 1901 roku, w wolnych pomieszczeniach składowych stwierdzono i zarejestrowano 235.923 kg win zagranicznych (1 kg ≈ 1 litr). Te dane obejmują jedynie takie towary, których stawka celna wynosi 20 marek za 100 kg. Przytoczone liczby nie obejmują win importowanych o wyższych stawkach celnych oraz win krajowych (wina reńskie i mozelskie), a także wszystkich win butelkowanych. Inwentaryzacja przeprowadzona przez urząd celny w dniu 26 czerwca 1901 r. w składach win nieoclonych wykazała stan 276.345 litrów wina w beczkach.
Jak już nadmieniono, specjalnością firmy Felix Przyszkowski jest import win węgierskich na teren Niemiec i zapewne żaden z zakładów winiarskich w Niemczech nie osiągnął takich wyników, nie mówiąc o ich przekroczeniu. Nawet na terenie Węgier nie ma takich firm handlujących winami, które mogłyby poszczycić się takimi zapasami najlepszych win górno-węgierskich i węgierskich słodkich win medycznych, jakie ma Felix Przyszkowski. Jak nigdzie, to właśnie tu, przemawiają liczby. Ilustrują one w wystarczający sposób, jakie ilości win firma Felix Przyszkowski importuje z Węgier.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany