Ciekawostka na weekend. Napoleoński ostrzał widziany z okolic Raciborza
Parafia w Sławikowie umieściła na swoim profilu FB ciekawy filmik z widokami z wieży miejscowego kościoła. W 1807 r. z wiatraka w Sławikowie obserwowano napoleoński ostrzał twierdzy w Koźlu. Gdzie się znajdował?
Sławików to najdalej wysunięta na północ lewobrzeżna wieś powiatu raciborskiego. Położona jest na wzniesieniu, u podnóża którego wije się wstęga rzeki Odry. Malownicze okolice zachęcają do pieszych i rowerowych wędrówek. Podczas słonecznej pogody, na tle pól uprawnych, rysuje się na południu masyw Sudetów Wschodnich.
Dawniej sięgano stąd wzrokiem aż do Koźla. Najlepsza widoczność rozciągała się ze szczytu nieistniejącego już wiatraka. W 1807 r. Joseph von Eichendorff, wraz z matką i bratem obserwowali tu przez lornetki napoleoński ostrzał twierdzy w Koźlu. Poeta odnotował ten ciekawy fakt w swoim dzienniku: „Rozpoczęła się kanonada, jakiej jeszcze dotąd nie słyszeliśmy. Widzieliśmy, jak straszliwie ostrzeliwano Koźle z dwóch przeciwległych stron, z dolin leśnych pod Kłodnicą i ze wzgórz pod Większycami. Widzieliśmy dym z każdej baterii, a także bomby wznoszące się jak chmurki. Komendant von Neumann odpowiadał dzielnie na każdy strzał z zewnętrznych wałów”.
Film z widokami z wieży kościoła w Sławikowie, źródło FB/parafia Sławików
Wiatrak widoczny jest na mapach - kolejno z 1806 i 1812
Na mapie Blokada i oblężenie Koźla 22 I - 16 VII 1807 r. (Joseph Schmoelzl, Der Feldzug der Bayern von 1806-1807 in Schlesien und Polen. Ein Beitrag zur Geschichte des königl. bayerischen Heeres, München 1856) widoczna jest Brama Raciborska
Amtliche Entfernungskarte des Kreises Cosel O/S, 1904, widać dystans pomiędzy Koźlem a Sławikowem
Legenda mówi, że gdy Tatarzy w 1241 roku najechali i uprowadzili w jasyr rodzinę dzwonnika w Sławikowie pod Raciborzem, dzwon tamtejszy sam dzwonił na trwogę
Komentarze (0)
Dodaj komentarz