Pomiędzy Pragą a Warszawą. Konflikt graniczny pod Raciborzem 1945-1947
Historia na weekend. Polsko-czechosłowacki spór granicznych o Racibórz-Kłodzko-Głubczyce ma bogatą literaturę. Paweł Newerla kreśli jednak precyzyjny obraz powiatu raciborskiego tamtego czasu, sięgając do burzliwych czasów końca I wojny światowej i plebiscytu.
Tendencje przyłączenia części Górnego Śląska do Czechosłowacji ożyły oczywiście w 1945 roku. W sierpniu 1945 roku odbyła się w Opawie manifestacja, której uczestnicy domagali się przyłączenia części Górnego Śląska do Republiki Czechosłowackiej. Wiązano to jednak z potrzebą przywrócenia pewnej autonomii dla ziem śląskich w ramach państwa czechosłowackiego. Uczestnikami tego zgromadzenia były również grupy mieszkańców powiatu raciborskiego, a także głubczyckiego. Więcej czytaj Stosunki polsko-czechosłowackie w latach 1945-47 na przykładzie ziemi raciborskiej.
Miłośnikom ziemi raciborskiej polecamy także tekst o powstaniu Królewskiego Gimnazjum Ewangelickiego w Raciborzu. - Podwładni Falkenhausen, owi obecnie rzuceni na Górny Śląsk, głównie protestanci, dali rychło impuls do utworzenia raciborskiego gimnazjum. Musieli bowiem wysyłać swoje dzieci na kształcenie do odległego Cieszyna. Apelowali do władz, by naukę na odpowiednio wysokim zapewnić w ich nowym miejscu zamieszkania. Petycja spotkała się ze zrozumieniem w Berlinie. 5 czerwca 1818 roku król pruski Fryderyk Wilhelm III zezwolił na utworzenie państwowego ewangelickiego gimnazjum. Monarcha ustalił dla szkoły roczną dotację z kasy państwowej w wysokości 2500 talarów. Więcej w tekście Powstanie Królewskiego Gimnazjum Ewangelickiego w Raciborzu
Komentarze (0)
Dodaj komentarz