Brutalny reżim w Raciborzu w aktach CIA
Informatorką CIA była dwudziestoletnia dziewczyna z Polski. Jest ona narodowości niemieckiej i dlatego nie mogła kontynuować nauki szkolnej po wojnie - pisze Paweł Newerla w kolejnym odcinku cyklu pt. Racibórz w aktach CIA. Proponujemy także tekst o historii mostu Bernerta w Raciborzu.
- Po osiągnięciu 14 lat musiała długo i ciężko pracować w domu i w gospodarstwie rodziców, a także w wielu fabrykach. Ostatnio zajmowała stanowisko operatorki dźwigu w Zakładach Elektrod Węglowych 1 Maja [chodzi o obecną firmę „Tokai COBEX” – PN]. Cały czas po wojnie spędziła w Raciborzu i jest świetnie zorientowana w stosunkach panujących w mieście - pisze Paweł Newerla w czwartym odcinku serii poświęconej szpiegowaniu w powojennym Raciborzu. Racibórz w aktach CIA (4).
- Wiadomo, że most zbudowano w 1904 roku. Jego budowa kosztowała 350 247 marek, z tego Prowincja Śląska wyłożyła 127 304 marek (w budżecie miasta z 1903 roku szacowano, że budowa mostu i portu rzecznego będzie kosztowała 500.000 marek). Pożyczkę spłacano później m.in. z opłat za przejście mostem - to fragment o moście Bernerta. Czytaj Raciborskie mosty przez Odrę cz. III. Most Bernerta
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany