Od gimnazjum do muzeum. Prelekcja Pawła Newerli w TMZR
Miłośnicy lokalnej historii mogli dziś (08.11.) wysłuchać w siedzibie TMZR przy ul. Długiej prelekcji uznanego raciborskiego badacza Pawła Newerli.
Autor Dziejów Raciborza i jego dzielnic (2008) wystąpił tym razem z prezentacją poświęconą dziejom Królewskiego Gimnazjum Ewangelickiego w Raciborzu, placówki powstałej w 1819 r., działającej najpierw w murach dawnego klasztoru franciszkanów na Bronkach (obecnie żłobek przy Londzina), a potem, do 1945 r., przy ul. Gimnazjalnej. Dawny klasztor dominikanek, a następnie siedzibę szacownej placówki, którą ukończyło około 12 tys. absolwentów, zajmuje obecnie Zespół Szkół Ekonomicznych. Wysoki poziom nauczania, bogaty w zasoby szkolny gabinet starożytności, cały poczet wybitnych postaci świata nauki, kultury i religii, projekty badawcze - to dziedzictwo raciborskiego gimnazjum, które ewangelickie było tylko z nazwy. W jego murach - poza protestantami - kształcili się także katolicy i Żydzi, Niemcy i Polacy (abp Józef Gawlina, Jan Kasprowicz).
Prelekcja Pawła Newerli to nie tylko słowo, ale i bogata ikonografia. Wykład sprowokował słuchaczy do dyskusji, pytań i wspomnień. Część prelekcji można było zobaczyć na żywo na naszym FB.
Już za tydzień, 15 listopada 2021 r. (poniedziałek) o godz. 17.00., w siedzibie TMZR w Raciborzu przy ul. Długiej 9 o wybitnym raciborskim muzyku Clausie Ogermannie opowie Michał Fita.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany