Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu - lista raciborskich Żydów wywiezionych do obozów
Dziś, 27.01., obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu – święto uchwalone 1 listopada 2005 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu uczczenia pamięci ofiar pochodzenia żydowskiego, pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy. Kamil Kotas przypomina listę raciborskich ofiar.
Opisane do tej pory dzieje raciborskiej społeczności żydowskiej kończą się w zasadzie na spaleniu synagogi i ogólnikowych wzmiankach o tym, że miejscowi Żydzi w większości wyemigrowali z miasta w inne rejony Niemiec czy też za granicę. Nie podano do tej pory żadnych konkretów co do raciborskich ofiar ludobójstwa na Żydach. Niniejszy tekst ma być wstępem do ukazania dziejów końca raciborskiej społeczności żydowskiej w latach 30. i 40. XX. wieku.
Zaprezentowane zestawienie opiera się na listach transportowych osób deportowanych ze Śląska do obozu zagłady Auschwitz oraz do getta i obozu Theresienstadt. Skany list dostępne są publicznie na niemieckim portalu internetowym „Statistik des Holocaust”. Wypisano osoby, których ostatnim miejscem zamieszkania przed deportacją był Racibórz. Oprócz imion i nazwisk przejęto też pozostałe informacje o ofiarach dostępne na listach. Rodzaje informacji pokrywają się ze sobą dla zdecydowanej większości ujętych osób i zawierają z reguły: imię, nazwisko, dla kobiet również nazwisko panieńskie, data i miejsca urodzenia, zawód wykonywany przed pojmaniem, ostatni adres zamieszkania. Dla niektórych osób dopisano odręcznie na sporządzanych maszynowo listach również daty śmierci a także krótkie oznaczenia, których znaczenia nie udało się jeszcze do końca wyjaśnić (przypuszcza się, że to numery identyfikacyjne lub numery transportów). Co do osób, którym nie wpisano daty śmierci, to nie oznacza to, że przeżyły one pojmanie. Mogło się zdarzyć, że z różnych, niewiadomych przyczyn nie uwzględniono informacji o ich śmierci – wojna i Holokaust niosły ze sobą wiele zaginionych i anonimowych ofiar, i nawet skrupulatne niemieckie prowadzenie akt nie gwarantowało powstania luk w ewidencji zgonów. Czytaj na portalu historycznym ziemiaraciborska.pl Wstępna lista raciborskich Żydów deportowanych do obozów zagłady
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.