Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia15 maja 202211:23

Wilhelm Hegenscheidt – twórca raciborskiego przemysłu maszynowego

Wilhelm Hegenscheidt – twórca raciborskiego przemysłu maszynowego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Starszemu pokoleniu Raciborzan nazwa „Wilhelm Hegenscheidt” kojarzy się raczej z Kuźnią Raciborską, bo przecież obecny RAFAMET do 1945 roku miał taką nazwę. Jednak w istocie Wilhelm Hegenscheidt jest twórcą przemysłu maszynowego w Raciborzu - pisze Paweł Newerla w kolejnym odcinku cyklu o raciborskich przedsiębiorcach.

Wilhelm Hegenscheidt urodził się w Gliwicach w 1861 roku jako syn Carla Augusta Wilhelma, pochodzącego z Westfalii. Carl z zawodu był „Reidemeistrem”, co jest niemieckim określeniem dla starego, historycznego zawodu wytwórcy w czasach przedindustrialnych wyrobów metalowych, dla którego nie ma polskiego określenia (angielskie ironmaster). Tym mianem określano także właściciela zakładu metalowego średniej wielkości. Więcej w Przedsiębiorstwa i przedsiębiorcy dawnego Raciborza. Wilhelm Hegenscheidt – twórca raciborskiego przemysłu maszynowegoNa portalu historycznym ziemiaraciborska.pl także o firmie Tschauder oraz Adolfie Polko.

 

Autor: Paweł Newerla, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport30 marca 202522:08

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Wiele emocji towarzyszyło weekendowym rozgrywkom sportowym w regionie. Grali piłkarze od II ligi do C klasy Podokręgów Racibórz i Rybnik. Swe spotkanie rozegrały także szczypiornistki UKS Start Pietrowice Wielkie. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Sport29 marca 202523:57

Długo się męczyli, ale wynik meczu odwrócili [FOTO]

Długo się męczyli, ale wynik meczu odwrócili [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Racibórz:

W sobotnie popołudnie, 29 marca, Unia Racibórz podejmowała drużynę GKS Dąb Gaszowice. Gospodarze plasowali się na dziesiątym miejscu w tabeli z dorobkiem dwudziestu trzech punktów, podczas gdy goście zajmowali miejsce ósme, mając o dwa oczka więcej. Przewidywano wyrównane spotkanie, jednak styl gry obu zespołów pozostawiał wiele do życzenia.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 28.03.2025
27 marca 202520:16

Nasz Racibórz 28.03.2025

Nasz Racibórz 21.03.2024
20 marca 202518:23

Nasz Racibórz 21.03.2024

Nasz Racibórz 14.03.2025
13 marca 202521:59

Nasz Racibórz 14.03.2025

Nasz Racibórz 07.03.2025
6 marca 202521:50

Nasz Racibórz 07.03.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.