Raciborskie dzieje zapisane w pocztówkach - restauracja Helgoland
W krajobrazie Raciborza było kiedyś znacznie więcej restauracji niż obecnie. Budynki kilku z nich przetrwały, choć nie pełnią już dawnych funkcji, a przechodzący obok nich raciborzanie często nie zdają sobie sprawy, że można tu było kiedyś dobrze zjeść.
Helgoland (płnfryz. Deät Lun) – wyspa oraz gmina uzdrowiskowa na Morzu Północnym, należąca do Niemiec, do kraju związkowego Szlezwik-Holsztyn, powiatu Pinneberg. Jako jedno z terytoriów państw członkowskich Europejskiej Unii Celnej pozostaje poza obszarem jej stosowania - tyle można wyczytać w wikipedii.
Raciborski Helgoland mieścił się przy ul. Eichendorffa 11. Budynek istnieje do dziś, tuż przed wiaduktem kolejowym, naprzeciwko starej rzeźni. Mieszkało tu (dane z lat 30.) wielu znamienitych obywateli miasta, m.in. wyższy inspektor miejski Josef Lukas, sekretarz sądowy Eugen Schliffka, urzędnik pocztowy Karl Koziel, czy kupiec Georg Kokoschka.
Parter zajmowała widoczna na pocztówce z 1906 r. restauracja i jadłodajnia Helgoland z ogródkiem. Jest też widok na wyspę o tej nazwie na Morzu Północnym i znajdujące się dawniej nieopodal raciborskie zakłady Gebr. Böhler & Co., znane z doskonałej stali narzędziowej (to obecnie teren przy przejeździe kolejowym w stronę Rafako).
Dziś tylko wyjątkowo odważny restaurator zdecydowałby się zainwestować w ten biznes w tym rejonie. Na początku XX w. sytuacja rysowała się zgoła inaczej. Ulica Eichendorffa była turystycznym traktem Raciborza. Szło się tędy w kierunku Odry, gdzie wzdłuż obecnej ul. 1 Maja (dawniej również Eichendorffa) znajdowały się nadodrzańskie plaże z pływającym basenem. Mostem Bernerta (wcześniej funkcjonował prom) przechodziło się na Płonię, gdzie była stacja kolei wąskotorowej, skąd ruszało się w podróż do Rud, do uroczyska Buk (stare opactwo zamieszkiwał książę z rodziną, a rozległy park był jego własnością). Można też było zdecydować się na marszrutę w kierunku Brzezia i lasu Widok z restauracją i 18-metrową wieżą widokową z przepiękną panoramą w kierunku Bramy Morawskiej oraz pasm Karpat i Sudetów. Przy obecnej ul. Łąkowej, na dawnych Masarskich Łąkach, stał okazały dom strzelecki ze strzelnicą (dziś tzw. pałacyk Rafako). Urządzano tu wielkie festyny, m.in. z okazji strzelań królewskich. Po I wojnie światowej w pobliżu powstał park miejski ze stawem gondolowym (obecnie park im. Miasta Roth) oraz nowoczesny wówczas basen (teraz osiedle). Helgoland mógł więc liczyć na sporą klientelę. Jego nazwa wynika zaś z wielkiej pasji do podróży, jaką wśród mieszkańców II Rzeszy Niemieckiej, tkwiącej jeszcze wówczas w La belle époque, obudziła kolej żelazna. Z Racibórz miał bezpośrednie połączenia z Bałkanami i Konstantynopolem.
Pocztówka pochodzi ze zbiorów śp. Alfreda Otlika.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz