Widzieli oni stojącą białą postać, która ich spokojnie obserwowała...
Miała się pojawiać w kaplicy po lewej stronie drogi na stary cmentarz na Ostrogu. Przekaz przytacza raciborski historyk Georg Hyckel.
Hyckel zmarł w czerwcu 1975 r. w Wiesbaden, pozostawiając po sobie spory dorobek literacki. Jako dyrektor raciborskiego Muzeum (1925-1933, 1938-1945) miał swobodny dostęp do źródeł, co spożytkował kreśląc liczne szkice historyczne. Wydawał pismo Oberschlesische Rundschau, a także kalendarz Ratiborer Heimatbote.
Opus magnum Hyckla to wydany w 1924 r. zbiór raciborskich legend i podań (Was der Sagenborn rauscht. Sagen aus dem Stadt und Landkreise Ratibor ). Wieloletnia praca dojrzałego już wówczas 44-letniego badacza zaowocowała katalogiem przekazów, świadczących nie tylko o bogatej topografii legendowej ziemi raciborskiej, ale i stanowiących nieraz tło dla badań historycznych. Przykładem niech będzie zaginione podziemne miasto Lubom, lokalizowane w miejscu grodu kultury łużyckiej w Łubowicach.
Wspomnienie Wszystkich Świętych i Zaduszki to okazja, by przyjrzeć się przedwojennym przekazom na temat cmentarzy i duchów. W jednym z nich pojawia się biała postać z Ostroga.
- Pewna biedna rodzina przeprowadziła się w 1865 r. do Raciborza. Kiedy od mężczyzny zażądano opłaty mieszczańskiej, ten nie był w stanie jej zapłacić. Dlatego nie wpuszczono go do miasta i musiał zatroszczyć się o kwaterę na przedmieściu. Zanim jednak ją dostał wprowadził się na nocleg wraz z rodziną do kaplicy, która stała po lewej stronie na drodze do ostrogskiego cmentarza. Tam, wraz z rodziną spał przez pięć nocy - pisze Hyckel. - Każdej nocy o północy niektórzy członkowie rodziny byli budzeni przez jasną poświatę, która przenikała do kaplicy. Widzieli oni stojącą białą postać, która ich spokojnie obserwowała. Kiedy wybijała pierwsza znikała nagle rozpływając się w nicość. Bezdomni nie bali się jej. Wierzyli, że zjawisko chce ich ochronić - dodaje.
Badacz nie wzmiankuje o jakie miejsce chodzi, ale "po lewej stronie na drodze do ostrogskiego cmentarza" stała kaplica Grobu Bożego "w kształcie i wielkości jak ona istnieje w Jerozolimie".
Teraz to teren w parku koło Mechanika, tuż przy wylocie Zamkowej na nowe rondo. Kaplicę zbudowano w 1647, a zburzono w 1889 roku. Przetrwała zatem w krajobrazie Ostroga 242 lata, gromadząc przez lata rzesze wiernych podczas Wielkiego Tygodnia. W latach 80. XIX w. była w coraz gorszym stanie, co skłoniło księcia raciborskiego do jej rozbiórki. Zachowały się jednak przekazy ikonograficzne.
Tłumaczenie Patrycja Tkocz-Stefanowska
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany