Ciesz się sprawnością ruchową dzięki PNF
Centrum Diagnostyki i Rehabilitacji Fizjo-Med działające od 1 września przy ul. Lwowskiej 9 w Raciborzu oferuje m.in. terapię PNF, czyli niezwykle skuteczną metodę, dzięki której osoby dotknięte deficytami neurologicznymi i ortopedycznymi szybko wracają do sprawności.
O tym, czym jest PNF, rozmawiamy z współzałożycielem firmy, mgrem fizjoterapii Pawłem Locińskim.
Co to jest PNF?
To koncepcja wywodząca się z USA, jej celem jest praca nad funkcją, której chory potrzebuje. To, co ważne jest w tradycyjnym postępowaniu terapeutycznym, czyli siła mięśni i zakres ruchu, w tej metodzie jest środkiem do uzyskania celu, jakim jest funkcja. Stosując terapię PNF, postrzegamy pacjenta całościowo – funkcje ruchowe deficytowych obszarów pobudzane są przez eksploatowanie tych sprawnych, silnych i zdrowych rejonów ciała. Umożliwia to pełne wykorzystanie rezerw tkwiących w organizmie i motywuje do dalszego działania.
Komu pomocna może być terapia metodą PNF?
Metoda PNF znajduje zastosowanie w bardzo wielu jednostkach chorobowych, głównie z dziedziny neurologii i ortopedii, przede wszystkim przy udarach mózgowych, porażeniach dwu- i czterokończynowych, stanach pooperacyjnych czy stwardnieniu rozsianym. Warunkiem szybkiego powrotu do prawidłowej funkcji jest jak najwcześniej podjęta terapia. Wówczas rezultaty są najefektywniejsze.
Na czym polega praca z pacjentem opierająca się na tej metodzie?
W terapii wykorzystuje się prawidłowo funkcjonujące rejony ciała do zaktywizowania osłabionych jednostek mięśniowo-ścięgnistych. Rehabilitacja ukierunkowana jest na leczenie konkretnej zaburzonej funkcji a nie tylko struktury, dlatego pacjent uczy się najbardziej potrzebnych dla niego czynności dnia codziennego, wykorzystując trójpłaszczyznowość ruchu.
Jak wygląda nauka czynności lokomocyjnych?
W zależności od aktualnych możliwości psychoruchowych pacjenta, doskonalimy każdą fazę cyklu chodu w dogodnej i bezpiecznej dla pacjenta pozycji wyjściowej. Przygotowanie do właściwej reedukacji chodu może odbywać się na kozetce, macie, począwszy od pozycji niskich, bezpiecznych dla pacjenta (leżenie na plecach), poprzez pozycje w siadzie klęcznym, klęku, klęku jednonóż itp. Do pracy z pacjentem wykorzystujemy różnego typu przedmioty rehabilitacyjne, takie jak: piłki czy taśmy gumowe. Najważniejszy w tej metodzie jest jednak opór manualny. To właśnie dzięki niemu już po kilku sesjach ćwiczeń osiągnąć można widoczne rezultaty.
Czy terapia PNF możliwa jest w warunkach domowych?
Wychodzimy naprzeciw pacjentom dotkniętym deficytami neurologicznymi i prowadzimy terapię zarówno w naszym ośrodku, jak i w warunkach domowych, gdy wymaga tego stan pacjenta. Zapewniamy dojazd do domu pacjenta na terenie Raciborza i jego okolic.
Czy istnieje możliwość bezpłatnego skorzystania z terapii PNF?
Obecnie usprawnianie tą nową metodą jest możliwe tylko w formie odpłatnej, ale czynimy wiele starań, by w najbliższej przyszłości świadczyć tego typu usługi bezpłatnie, w ramach umowy z NFZ.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.