Aqua Fun dla niemowląt
Coraz bardziej popularne i propagowane przez fizjoterapeutów, zajęcia nauki pływania dla niemowląt, dotarły także do Raciborza. Pierwszy kurs rozpoczął się w październiku 2008 i cieszył się dużą popularnością. Od początku stycznia raciborska szkoła Aqua Fun należy do Polskiego Towarzystwa Pływania Niemowląt i rozpoczyna kolejny kurs na basenie Szkoły Mistrzostwa Sportowego. Zajęcia odbywają się w weekendy.
Woda stymuluje rozwój oraz koordynację ruchową dziecka, dostarczając przy tym całego repertuaru czynników pobudzających (faluje, rozpryskuje itp.). Warto wiedzieć, że środowisko wodne przypomina okres ciąży i przebywanie w brzuszku mamy. Zaraz po urodzeniu niemowlę posiada jeszcze kilka cennych odruchów związanych z przebywaniem w wodzie, np. zamykanie oczu, wsztrzymywanie oddechu, jednak zanikają one po kilku tygodniach życia, dlatego im wcześniej rozpocznie się przygodę dzidziusia na basenie, tym szybciej sobie o nich przypomni.
Zajęcia na basenie sprawiają, że dziecko dostrzega swoje ciało i ruch bardziej intensywnie, niż na lądzie, wykorzystując także większą energię na dynamiczną pracę kończyn. Badania potwierdzają, że niemowlęta uczestniczące w zajęciach w wodzie, rozwijają się wspaniale i znacznie szybciej, niż ich rówieśnicy. Nauka pływania rozbudza również u dziecka umiejętność integracji z innymi dziećmi. W czasie zajęć, mali pływacy, biorą udział w zabawach grupowych, obserwują pozostałe maluchy. Czynniki te plus obecność bliskiej osoby (bo dzieci do 3 roku życia, wchodzą do wody z rodzicami), sprawiają, że maluch otrzymuje to, co uwielbia: całą uwagę rodzica skupioną na nim, z kolei rodzicowi udziela się uśmiech maluszka, który wywołuje odkrywanie wodnego świata.
Kurs obejmuje 4 etapy, każdy trwający 3 miesiące. Podczas pierwszego etapu (od 3 m-ca życia do 1,5 roku), maleństwa zachowują się przeważnie jak wtulone ośmiorniczki i stopniowo oswajają się ze środowiskiem wodnym, drugi etap (od 2 roku życia do 3 lat) to czas, kiedy maluch czuje się już w wodzie pewnie i bardzo chętnie reaguje na kolorowe zabawki i dźwięczne piosenki, które towarzyszą ćwiczeniom. Trzeci etap (od 3 do 4 lat) to doskonalenie dotychczas poznanych umiejętności; kładzie się nacisk na prawidłowa pracę nóg, wprowadza się sporą ilość ćwiczeń oddechowych. Ostatni czwarty etap (od 5 do 6 lat) to okres, kiedy maluchy czują się w wodzie jak rybki i zaczynają pływać samodzielnie. Zajęcia nie mają już formy zabawy, są za to oparte głównie na sprawdzeniu swoich umiejętności w grupie rówieśników. Ten etap daje także możliwość zdania egzaminu na kartę pływacką dla najmłodszych Już pływam - mówi instruktorka prowadząca zajęcia, Katarzyna Cieślicka.
Iwona Świtała
fot. Internet
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany