Najprostsza metoda terapii - dogoterapia
Młodzież Raciborskiego Medyka wzięła udział w warsztatach z dogoterapii. Zajęcia poprowadzili specjaliści z tego zakresu Robert i Anna Woźniak.
Dogoterapia to metoda wykorzystująca odpowiednio przygotowane psy w rehabilitacji osób niepełnosprawnych, jak również dająca wspaniałe efekty w terapii osób samotnych i starszych. Jest jedną z najbardziej naturalnych form rehabilitacji. Badania wykazują znakomity wpływ kontaktu z psem na zdrowie i psychikę człowieka. Jest jedną z form zooterapii, którą stosuje się w wielu krajach, głównie w USA. Została zapoczątkowana w 1964 roku przez amerykańskiego psychiatrę dziecięcego, Borisa Levisona. W naszym kraju dogoterapia obecna jest dopiero od kilku lat.
Terapia z wykorzystaniem psów to system ćwiczeń i zabaw wspomagający rehabilitację ruchową oraz umysłową dzieci i dorosłych dotkniętych takimi chorobami, jak: autyzm, porażenie mózgowe, upośledzenie umysłowe, niedowład kończyn oraz wieloma innymi. Poprzez terapię kontaktową, czyli zabawy, przytulanie i głaskanie psa, osoby dotknięte niepełnosprawnością dużo szybciej i dokładniej próbują wykonać ćwiczenia. Rozluźnieni, w bezstresowej zabawie zapominają o swoich problemach. Radość i uśmiech jest widoczny na ich twarzach. Tutaj udział psa służy wzmocnieniu rehabilitacji, wszechstronnie oddziałując na psychikę, odczucia i zdrowie dziecka. Pies staje się terapeutą, który zawsze mnie akceptuje i nigdy nie zabrania.
Do dogoterapii nadają się psy różnych ras. Jednak najczęściej spotykane są: labrador retriever, golden retriever, alaskan malamute, syberian husky, samojed, nowofundland. Psy muszą spełniać określone warunki czyli muszą być odpowiednio przeszkolone, posłuszne, łagodne, zdrowe (systematyczna kontrola weterynaryjna), czyste, tolerancyjne, pewne siebie, akceptujące obcych, a także lubić pieszczoty i chętnie współpracować.
Co daje dogoterapia?
- przynosi dziecku radość
- kształtuje pozytywne emocje
- pobudza zmysł: wzroku, słuchu, dotyku i węchu
- poprawia koncentrację uwagi
- uczy rozpoznawania części ciała człowieka i psa
- pozwala na podejmowanie różnych form działań ruchowych w obecności
psa i w kontakcie z nim
- daje możliwość relaksacji w obecności psa
- umożliwia dziecku wykonywanie wybranych czynności
pielęgnacyjnych przy psie
- rozwija mowę, wzbogaca słownictwo oraz uczy nazywania własnych emocji
- uczy wykonywania czynności porządkowych w kontakcie z psem.
Terapeutą stosującym dogoterapię może być każdy rodzic po odpowiednim przeszkoleniu. Warto zainteresować się tą metodą, jeżeli przyniesie ona wymierne korzyści naszemu dziecku.
(BT)
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany