Coraz więcej dzieci ma wady postawy
Z roku na rok coraz więcej dzieci zmaga się z wadami postawy. Wpływa na to postęp techniczny i szybki rozwój naszej cywilizacji. Coraz częściej u dzieci w różnym wieku występują schorzenia narządu ruchu oraz wady postawy. Pomocą dla dzieci z wadami postawy są zajęcia gimnastyki korekcyjnej.
Coraz częściej i chętniej człowiek rezygnuje z ruchu, z wszelkiego rodzaju aktywności fizycznej zamieniając rekreację i ruch na komputer czy telewizor. Dzieci wiele czasu spędzają siedząc, czy to w ławkach w szkolnych, czy to przed komputerem. Brak ruchu to główna przyczyna powstawania wad postawy. - Rodzice powinni przyzwyczajać dziecko do utrzymywania prawidłowej postawy, wtedy stanie się to nawykiem, a to będzie korzystne dla zdrowia dziecka - mówi Artur Krawiec, nauczyciel gimnastyki korekcyjnej w Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym w Raciborzu.
Wadą postawy są odchylenia od norm właściwych danej kategorii wiekowej. Wady postawy definiowane są jako utrwalone w układzie mięśniowym zmiany, a jeśli nie będą korygowane mogą prowadzić do zmian kostnych w efekcie czego utrwalają się wady strukturalne. Człowiek jednak rzadko zwraca uwagę na prawidłową postawę. Najczęściej niestety jest tak, że zauważamy wadę dopiero wtedy, gdy zmiany są już bardzo widoczne, a tym samym trudne do skorygowania w krótkim czasie. Z tego też powodu niezwykle istotna jest profilaktyka wad postawy, która powinna być nieodłącznym elementem promocji zdrowia.
- Od 2007 roku prowadzimy zajęcia korekcyjne wykorzystując nową metodę ćwiczeń asymetrycznych w korekcji bocznych skrzywień kręgosłupa. Dzięki współpracy z Bielskim Szkolnym Ośrodkiem Gimnastyki Korekcyjno-Kompensacyjnej przenieśliśmy metodę ćwiczeń asymetrycznych na grunt raciborski. W Bielsku takie zajęcia prowadzone są z powodzeniem od 25 lat. Metoda ta powoduje odwrócenie krzywizn, następuje przywrócenie równowagi mięśniowej. Ćwiczą u nas dzieci i młodzież w wieku od 5 do 18 roku życia (do zakończenia procesu kostnienia). Wiadomo, im wcześniej wykryje się wadę, tym lepiej - wyjaśnił Artur Krawiec z MOS.
W roku szkolnym 2011/2012 w MOS w zajęciach gimnastyki korekcyjnej uczestniczyło ponad 160 dzieci, które spotykały się na ćwiczeniach 2 razy w tygodniu. - Każde dziecko ma u nas indywidualnie opracowany program ćwiczeń w zależności od wady postawy. Program ten jest dostosowany nie tylko do wady, ale także do tempa wzrostu i progresji tej wady. Na bieżąco monitorujemy postępy w ciągu roku szkolnego. Mamy specjalistyczny sprzęt diagnozujący postawy ciała. 80% dzieci przychodzących do nas to dzieci z rozpoznaną skoliozą na podstawie RTG. Jeśli mamy zdjęcie rentgenowskie, to na jego podstawie możemy trafić z ćwiczeniami w ten sposób, że zadziałają one na wszystkie łuki skrzywienia - mówił Krawiec.
Co istotne u 80% dzieci, których rodzice przynieśli kontrolne zdjęcia rentgenowskie nastąpiła zdecydowana poprawa względem tego, co było na początku. - Nie jesteśmy cudotwórcami. U nas uczymy wykonywać odpowiednie ćwiczenia, opracowujemy indywidualne programy - zestawy ćwiczeń, ale tak naprawdę całą pracę wykonują z dzieckiem w domu rodzice. To od nich w dużej mierze zależy czy ćwiczenia przyniosą efekt, to oni muszą kontrolować dziecko, by ćwiczyło i robiło to w sposób prawidłowy - dodał nauczyciel.
W MOS jest jeszcze ok. 50 miejsc na zajęcia gimnastyki korekcyjnej na rok szkolny 2012/2013. Nabór będzie prowadzony w ostatnich 2 tygodniach sierpnia. - W tym roku zwiększyliśmy nabór. Docelowo chcemy, by ćwiczyło u nas 270 dzieci. Sprawa gimnastyki korekcyjnej jest ostatnio zaniedbana, są zajęcia w przedszkolach i w klasach I-III szkół podstawowych, jednak brakuje zajęć w starszych klasach szkoły podstawowej i w gimnazjach - wyjaśnił Krawiec.
Mając na uwadze dobro i zdrowie dziecka oraz profilaktykę wad postawy należy pamiętać o:
ograniczaniu siedzącego trybu życia (a jeśli już musimy to miejmy świadomość częstych zmian pozycji) zwiększając jednocześnie aktywność ruchową, a także wyrobieniu u dziecka nawyku utrzymywania prawidłowej postawy ciała.
Sisi
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany